V ostravské zoo se těší ze vzácného kotěte, lidé nemohli k výběhu dva měsíce

  14:18
Po šesti letech se v ostravské zoologické zahradě daří odchovávat mládě vzácné kočky rybářské. Okolo výběhu s malým samečkem lidé nemohli dva měsíce. Chovatelé hovoří o odchovu takřka vyvažovaném zlatem, protože je extrémně náročný a poměrně unikátní.

Kočka rybářská, úspěšně chovaná v ostravské zoologické zahradě (22. listopadu 2024) | foto: Monika Vlčková, ZOO Ostrava

Sameček se sice narodil už v srpnu, ale zoo o něm informovala až nyní. Samice je totiž extrémně citlivá na rušení, proto byla cesta kolem jejího výběhu dva měsíce uzavřená, aby matka měla klid. Do odchovu také nijak nezasahovali ani chovatelé, vše nechali na samici.

„V minulých letech se v evropských zoologických zahradách totiž rodilo velmi málo mláďat, v roce 2023 dokonce jen jedno jediné, a populace této kočky, která čelí v přírodě úbytku přirozeného prostředí, mezitím zestárla. Každý odchov je tedy téměř vyvažován zlatem,“ vysvětlil inspektor chovu Matěj Vrúbel.

V evropských zoo jen 55 koček rybářských

V Ostravě chovají kočku rybářskou od 90. let a v roce 2007 se podařilo dovézt chovný pár ze zoologické zahrady na Srí Lance. „Obě zvířata pocházela z volné přírody, z genetického hlediska se tedy jednalo o velmi ceněná zvířata důležitá pro oživení krve evropského chovu v zoologických zahradách,“ přiblížila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Této dvojici se narodila čtyři mláďata, vše samičky. Tři se stěhovaly do jiných zoo, čtvrtá vytvořila v roce 2017 nový chovný pár s přivezeným samcem a o rok později se jim narodil sameček. „Od té doby se nedařilo mláďata odchovat, až do letošního roku,“ podotkla mluvčí Nováková.

První srpnový den chovatelé na kameře ve výběhu spatřili právě narozené mládě. „Rok 2024 je pro kočku rybářskou z hlediska reprodukce tím nejlepším od roku 2019, protože v evropských chovech jde letos už o šesté mládě,“ těší Matěje Vrúbela.

Ostravský pár je jeden z mála v celé Evropě schopný reprodukce, přičemž na tomto kontinentu chovají zoo jen 55 koček rybářských. „V rámci programu například dále jednáme o dovozech zvířat ze Srí Lanky a z USA,“ dodal inspektor chovu.

V domovině kočku loví kvůli masu a kožešině

Doplnil, že kočka rybářská je vázána na mokřadní biotopy a mangrovové porosty, které patří mezi jedny z nejohroženějších biotopů na světě. I vinou toho se tato skupina koček řadí mezi druhy, které přímo ohrožuje úbytek přirozeného prostředí.

Kočka rybářská obývá jihovýchodní Asii od Pákistánu po Malajsii, ostrovy Srí Lanku, Sumatru a Jávu. Žije v pralesních oblastech poblíž vody, mokřin a v porostech mangrovů. Je velmi dobrý plavec. Mezi prsty předních končetin má totiž náznak plovacích blan a neúplně zatažitelné drápy, což jí pomáhá při získávání potravy. Loví ryby, žáby a další drobné vodní živočichy. Dokáže se pro ně i potopit.

Kočka je vedena v Červeném seznamu ohrožených druhů. Nejvíce přirozené populaci škodí vysušování mokřadů a rybolov, kácení lesa kvůli získávání zemědělské půdy a znečištění. Je také lovena pro maso a kožešinu.

29. listopadu 2014

Autor: