VIDEO: V ostravské zoo se narodil hroch, mládě zatím dobře prospívá

  15:46
Návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se už několik dní nedostanou do Pavilonu afrických zvířat ani pavilonu Tanganika. Oba jsou přechodně uzavřené proto, aby si na nové prostředí i režim zvykli vzácní nováčci: narozené mládě hrocha obojživelného a dovezená mladá samice žirafy Rothschildovy.

Malý hroch přišel na svět už minulý pátek, ale protože první dny bývají u těchto zvířat velmi kritické, čekala zoo s oznámením týden.

„Pohlaví mláděte zatím neznáme. Pro oba rodiče se jedná o prvního potomka, proto jim chceme zajistit potřebný klid,“ řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Zoo chová hrochy už od roku 1967 a z celkového počtu 33 narozených mláďat se jí zatím podařilo odchovat 18.

Současný rodičovský pár ale zahrada sestavila teprve nedávno. Samice narozená v roce 2013 byla sice z anglické Zoo Whipsnade přivezena už před čtyřmi lety, ale o rok starší samec ze Zoo Antwerpy přicestoval do Ostravy až loni v říjnu.

„Jejich spojení proběhlo bez komplikací a zvířata spolu od začátku tvoří harmonický pár. Důkazem je i brzké narození prvního potomka,“ popisuje Nováková.

Samec je přesto dočasně od matky s mládětem oddělen a lidé ho tak mohou vidět ve venkovním výběhu.

„Novopečená matka zatím zvládá svou rodičovskou premiéru velmi dobře. Mládě prospívá, je vitální a už také následuje matku na souš. Chovatelé jsou ale stále napjati, jak se bude situace dále vyvíjet, protože první týdny jsou pro mláďata kritická a i v přírodě je úmrtnost v tomto období poměrně vysoká,“ nastínila mluvčí zahrady.

V zoo se zabydluje i nová žirafa

V úterý zavřela zoo i Pavilon afrických zvířat. Zabydluje se tam nová žirafa Rothschildova, narozená loni v lednu v Praze. Potřebuje klid, aby si zvykla na nové prostředí i režim.

„Mladá samička k nám přicestovala z pražské zoo speciálním vozidlem pro transport nejvyšších zvířat. Potřebuje čas, aby se sžila s našimi zvířaty a naučila se přecházet z venkovního výběhu dovnitř podle potřeb chovatelů. Ošetřovatelé ji lákají na krmení, ale spoléhají i na to, že ji to naučí naše žirafy. Některé reagují například na určitý zvuk,“ popsala Nováková.

Chov žiraf Rothschildových začal v Ostravě v roce 1987, kdy si zoo nechala dovézt zakládající pár ze Dvora Králové. Od té doby tam cestovaly žirafy jen dvakrát. „V roce 2003 přijel nový chovný samec ze Zoo Olomouc a nyní mladá samička. Ta oživí místní chov, protože naše samice už zestárla,“ řekla mluvčí.

Za posledních 33 let se v Ostravě narodilo 17 mláďat, takže nováček je již 21. žirafou v pořadí. „Na nové prostředí si zvyká dobře. Už jsme ji spojili s naší starší a mladou samicí, ale 21letý samec zatím od nich zůstává oddělený. Má s nimi jen vizuální kontakt. A jelikož jsou žirafy poměrně plachá zvířata, chceme nové obyvatelce dopřát klid na zabydlení. Pavilon zůstane zavřený ještě pár dnů,“ dodala mluvčí zoo.