Lokalita v centru Ostravy se změní z území nikoho na městský bulvár s tratí

  12:22
Nyní nevyužitý někdejší průmyslový areál Pod Žofinkou v centru Ostravy se má změnit v obytnou čtvrť pro dvanáct tisíc lidí s přírodním parkem. Podle plánů se naváže na nábřeží Ostravice a nová městská třída by tak spojila střed města s Dolními Vítkovicemi.

Území řešená v projektu proměny lokality Žofinka a Pod Žofinkou. | foto: MAPPA Ostrava

Vlastníci pozemků v oblasti nazvané podle někdejší Žofinské huti (1873 - 1972) se dohodli na spolupráci při přípravě propojení územních celků Černá Louka, Pod Žofinkou a Dolní oblast Vítkovice, kterou schválili ostravští zastupitelé.

„Důležité je, že jsme se shodli nejen na nutnosti úpravy územního plánu, ale také na tom, že se podělíme o náklady spojené se zpracováním všech podkladů,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura a dodal, že tato oblast, která je dnes de facto územím nikoho, má v sobě velký potenciál stát se díky své poloze významným spojovacím článkem centra s okolními lokalitami.

Huť Žofie (1873 - 1972) v centru Ostravy.

Urbanisté tam totiž plánují postavit i městský bulvár, kterým povede tramvajová trať ze Smetanova náměstí do oblasti Vítkovic.

Po změně územního plánu budou následovat projekční práce včetně výstavby dopravní a technické infrastruktury, na níž budou signatáři dohody rovněž spolupracovat.

„Abychom mohli koordinovat jednotlivé činnosti, dohodli jsme se na vytvoření pracovní skupiny, ve které se budou vlastníci pozemků i další subjekty v dotčeném území scházet minimálně jednou měsíčně,“ podotkl Macura.

Do konce roku 2023 by měla být uzavřena i takzvaná plánovací smlouva, jejímž cílem bude detailnější nastavení spolupráce zúčastněných stran.

Oblast zvaná Pod Žofinkou v centru Ostravy se má výrazně proměnit.

Oblast zvaná Pod Žofinkou v centru Ostravy se má výrazně proměnit.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: