Zásahovka zadržela zloděje katalyzátorů, při razii se našly i zbraně

  13:08
Zásahová jednotka zadržela v Ostravě šestici mužů, kteří podle kriminalistů ve velkém kradli katalyzátory ze zaparkovaných vozidel. Součástky muži dále prodávali, protože jsou v nich drahé kovy. Při zadržení se u podezřelých našly i zbraně, mužům hrozí až osm let vězení.

Organizovanou skupinu zlodějů ve věku od 25 do 30 let rozbila policejní razie. Pachatelé kradli hlavně v Moravskoslezském kraji.

„Skupina operovala na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Opavsku. Víme ale, že kradli také v Olomouci, Břeclavi a Rakovníku,“ sdělila policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

„Zatím jsme zadokumentovali sedmadvacet krádeží. Škoda je přes sto tisíc korun. Předpokládáme, že někteří poškození ale ztrátu katalyzátoru ani nenahlásili,“ řekla Jiroušková s tím, že vyšetřovatelé očekávají, že se přihlásí další okradení motoristé.

Podle zjištění policie krádeže začaly letos na jaře. Pachatele zadržela zásahová jednotka na začátku listopadu.

Hlavní organizátor vše řídil a rozděloval úkoly. „Pod šéfem byl muž, který vytipovával vozidla s cennými katalyzátory. Jednalo se hlavně o starší vozy, které mají v katalyzátoru vysoký obsah drahých kovů. Tato auta hledal přímo v ulicích,“ doplnila Jiroušková.

Zbytek skupiny čekal na informace. „Když ostatní věděli, kde vytipované auto stojí, dojeli na místo. Jeden vždy hlídal, aby nedošlo k prozrazení. Během několika málo minut zloději katalyzátor z podvozku uřízli rozbrušovačkou,“ řekla Jiroušková.

Tipař dával zlodějům za nakradené díly peníze. Pak je předal hlavnímu organizátorovi. Ten katalyzátory bez potřebných dokladů prodal dalším lidem.

Mezi zadrženými věcmi byly i zbraně

Organizovanou skupinu zadržela zásahová jednotka. „Měli jsme informace, že jsou pachatelé ozbrojení. Při zásahu a domovních prohlídkách jsme zajistili finanční hotovost, dvě zbraně a tři vozidla. Také katalyzátor a výfukové potrubí,“ řekla Jiroušková.

Kriminalisté našli i nářadí. Přímočarou pilu, rozbrušovačku, zvedák na auta a další drobnosti.

Pachatelé jsou obvinění z krádeže. „Hrozí jim až osm let vězení. Trestně stíhaní jsou na svobodě,“ uzavřela Jiroušková.

Autor: