Zloděj otevíral byty upravenou špachtlí, pak chodil kolem spících lidí

  12:08
Policie v Ostravě dopadla zloděje, který vykrádal byty. Dovnitř se dostal během několika sekund, přičemž dveře otevíral speciálně upravenou zednickou špachtlí.

Zloděj měl speciálně upravenou špachtli, díky níž jen zabouchnuté dveře překonal za několik sekund. | foto: Policie ČR

Za zhruba jeden rok zvládl pětapadesátiletý muž šestnáct akcí, do některých bytů se vloupal i dvakrát. Jedenáct bytů vykradl v Ostravě, dva v Karviné.

„Uvnitř bral všechny cennosti, nejčastěji peníze. Ty pak použil pro svou potřebu. Věci, které se mu nehodily, vyhodil,“ popsal ostravský kriminalista Ondřej Jankůj.

Zloděj si zásadně vybíral byty, u kterých byly vchodové dveře sice uzavřené, nikoliv však uzamčené. A pracoval výhradně v noci.

Používal speciálně upravenou zednickou špachtli, pomocí které se do bytů dostal za několik sekund.

Nejčastěji si vystačil s lupem, který našel hned v předsíni. „Ale několikrát se vydal dále do bytu a prošel i kolem spících lidí,“ popsal pachatelovu drzost policista.

Fotogalerie

Poškození si většinou všimli krádeží až ráno, případně ještě později, protože zloděj za sebou často zavřel.

„Například když chtěli jít do práce a zjistili, že jim chybí kabelka s peněženkou a mobilem,“ líčil Jankůj.

V jednom případě se obyvatel bytu sice v noci probudil a všiml si pootevřených dveří, ale zloděj už byl dávno pryč.

Vyšetřovatelé krádeží podle způsobu nenásilného odemykání dveří vytipovali možného pachatele a jejich odhad byl správný. „Je to zkušený recidivista, několikrát trestaný za obdobnou činnost,“ poukázal Jankůj.

Muž se při výslechu přiznal, navíc u něj policisté při domovní prohlídce našli upravenou špachtli i další předměty. Celkem vzal věci za asi 120 tisíc korun a za několik trestných činů mu hrozí až pětileté vězení.

Autor: