Zlepšovatelé jsou opět v kurzu. Firmám ušetří desítky milionů, ty je odměňují

  15:42
Stovky milionů korun úspor přináší moravskoslezském firmám v dobách socialismu vynášené a později trochu pozapomenuté zlepšovatelství jejich zaměstnanců. Dřívější fenomén se opět začíná, možná i kvůli ekonomickým krizím, dostávat do popředí zájmu.

Například v Třineckých železárnách v minulém roce evidují 372 zlepšováků s úsporou přes padesát milionů korun. | foto: Třinecké železárny

Například v třinecké Werk Areně bude zlepšovatelství a průmyslovým vynálezům věnována mezinárodní výstava.

„Chceme připomenout tradici vynálezectví, které má v České republice dlouholetou tradici, a tak trochu se na ni v posledních letech zapomnělo,“ konstatoval Jiří Cupek, předseda předsednictva pořádající České hutnické společnosti.

Spolupořádající Třinecké železárny si dokonce vedou o zlepšovatelích záznamy. Ten nejstarší pochází z roku 1945.

„Podle historických dokumentů byl první zaregistrovaný zlepšovací návrh podán 3. prosince roku 1945. Podal jej dělník válcovny Rudolf Niemczyk, který za návrh změny materiálu nožů letmých nůžek obdržel odměnu ve výši 300 Kčs,“ citovala z archivu firmy mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková Macková.

„V roce 2023 zlepšovatelé podali celkem 372 nabídek, zrealizované návrhy přinesly celkový prospěch ve výši 53 milionů korun,“ přiblížila současnost.

Zlepšováky mívají pro firmu cenu zlata. Jak je šéfovi prodat?

Evidenci zlepšovatelů si vedou od roku 2004 také v opavském Ostroji. „Vnímáme zlepšovací návrhy jako vítanou formu zapojení zaměstnanců ke zlepšení především výrobních procesů ve firmě. Od roku 2004, kdy jsme začali s evidencí, jsme přijali skoro 1 700 návrhů, přičemž ty realizované ušetřily firmě zhruba 44 milionů korun,“ konstatovala Karolína Trochtová, procesní manažerka Ostroje.

Zdvojnásobení výroby jednoho stroje

O čtvrtinu dokázali díky návrhům zaměstnanců snížit na podzim roku 2022, v době energetické krize, fixní složku energetické náročnosti v sousední opavské firmě Model Obaly. A zlepšováky tam přinášejí prospěch i ve výrobě.

„Jen loni přesáhl celkový ekonomický přínos dva miliony korun, nejvíce pak, 600 tisíc korun, přinesl nápad dvou operátorů, kteří upravili svůj stroj tak, že dokázali zdvojnásobit jeho produkci,“ přiblížila přínos zaměstnanců Kateřina Krumpochová, mluvčí společnosti Model Obaly.

Někteří zaměstnanci přichází s novými nápady i opakovaně. „K aktivním zlepšovatelům patří například náš pracovník automatizace Zdeněk Mrovec. Třeba jeho loňský návrh snížil výrobní cyklus jednoho z dílů z 80 na 52 sekund, a tím pádem přispěl k navýšení výroby,“ prozradil Dušan Krumpolc, ředitel jakosti ve společnosti PF Plasty Chuchelná, kde se ročně prosadí několik desítek zlepšovacích návrhů zaměstnanců.

Zlepšovací návrhy ale nemusí padat jen ve firmách se sériovou výrobou. „Díky svým letitým zkušenostem a praxi přichází naši zaměstnanci se zlepšováky často, byť u nás jde hlavně o kusovou výrobu,“ konstatovala ředitelka společnosti Witkowitz Michaela Žvaková.

Odměna jedno procento z roční úspory

Poslední takový nápad přinesl při výrobě náhradních dílů pro jadernou elektrárnu Dukovany v řádu milionů korun zlepšení rentability zakázky ze tří na pět procent.

Více než sto milionů korun ušetří každoročně zlepšovací návrhy v automobilce Hyundai. „Za zlepšovací návrh, který přinese snížení nákladů, dostávají zaměstnanci odměnu ve výši jednoho procenta z roční úspory,“ přiblížil způsob odměňování v nošovické automobilce Hyundai mluvčí Petr Michník s tím, že firma každý rok na finančních odměnách vyplácí přes milion korun.

„Každý měsíc vybíráme nejlepší bezpečnostní zlepšováky a jejich autoři získávají finanční odměnu,“ popsala způsob odměňování ve sviadnovské společnosti Huisman marketingová specialistka firmy Petra Červenková.