Šance na stavbu nového zimního stadionu se Bruntálu vzdaluje

  12:48
Nový zimní stadion v Bruntálu zřejmě nebude. Národní sportovní agentura (NSA) totiž zamítla žádost o dotaci na jeho výstavbu, město velký projekt za stovky milionů korun nezvládne samo zaplatit, do soutěže o výstavbu se navíc nikdo nepřihlásil.

Do soutěže na jeho stavbu se ale nepřihlásila žádná firma. | foto: Město Bruntál

Zastupitelé schválili začátek příprav a způsob financování na svém zasedání loni v únoru.

„Souhlasili za podmínky, že město obdrží dotaci. Měla pokrýt sedmdesát procent výdajů, které byly tehdy více než sto padesát milionů korun,“ uvedl Jiří Ondrášek, mluvčí radnice. Celkové výdaje i s úpravou silnice u stadionu v Kavalcově ulici a přilehlého sportovního zázemí měly být před rokem zhruba sto sedmdesát milionů korun.

Do dneška stouply kvůli inflaci a zdražování až na téměř dvě stě devadesát milionů.

„A to bez úprav cesty,“ doplnil Ondrášek. Jsou to předpokládané náklady, které si nechali vypočítat bruntálští zastupitelé. Soutěž na veřejnou zakázku pro výstavbu zimního stadionu vyhlásilo loni město. Nikdo se nepřihlásil, zakázka je zrušená. „Firmy neměly zájem kvůli zdražování ve stavebnictví,“ poznamenal Ondrášek.

Ještě větším problémem je zamítnutá dotace. „Při čekání na vyjádření zástupci města také nahlíželi do spisu NSA, kde našli několik pochybení ze strany agentury, která se týkala hodnocení parametrů sportovišť v naší žádosti o dotaci,“ řekl mluvčí města. V dubnu přišlo do Bruntálu zamítnutí dotační žádosti.

„NSA se omluvila a uznala, že z její strany došlo v procesu schvalování k více chybám. To ale nemělo podle zástupců agentury vliv na rozhodnutí,“ uvedl Ondrášek.

Na halu, která má hotovou dokumentaci pro územní a stavební řízení, stejně jako ostatní projektové plány, tak nejsou peníze.

Rada města proto nedoporučila zastupitelstvu za těchto podmínek dále stavbu plánovat. „Zastupitelé na svém zasedání v úterý 14. června hlasovali v souladu s doporučením rady,“ řekl mluvčí. Zimní stadion tak zatím v Bruntálu nevznikne.