Propuštěné žháře z Vítkova kryli hasiči. Kvůli bezpečnosti, vysvětlila věznice

  11:16,  aktualizováno  11:33
Propuštění dvou vítkovských žhářů z věznice Mírov v úterý provázel nečekaný tah. Ve chvíli, kdy se otevřely brány věznice, najel před vchod hasičský vůz, který přítomným novinářům zakryl výhled na propuštěné. Za hasičským vozem pak na muže čekal advokát s přistavěným autem s kouřovými skly, do kterého rychle přeběhli.

„Přistavení hasičského vozu bylo na pokyn ředitele věznice, aby se eliminovaly případné problémy s propuštěním bývalých odsouzených,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí věznice František Richter.

K neobvyklému postupu se později na Twitteru vyjádřila také Policie ČR. „Jakéhokoliv zásahu z naší strany nakonec nebylo potřeba. Na místě jsme preventivně kontrolovali pouze jedno vozidlo a po zjištění, že se zde nepohybuje za účelem narušení veřejného pořádku, ale řídí jej zástupce médií, i toto pokračovalo dál v cestě,“ uvedli.

„Jedním z našich úkolů je předcházení trestné činnosti a narušení veřejného pořádku. Pokud máme informace o hrozícím riziku, musíme adekvátně reagovat. V případě propuštění žhářů z Vítkova šlo o tento případ. Naše přítomnost na místě nebyla servisem, ale preventivním opatřením,“ doplnila policie.

Z věznice Mírov v úterý odvezl dva propuštěné jejich obhájce Ladislav Myšák, oba muži se v autě skryli za sedačkami. Zhruba dvě desítky novinářů se k nim vůbec nedostaly, prostor již zhruba 50 metrů před věznicí střežila vězeňská služba se psem a vchod do věznice zakrývala po celou dobu záměrně postavená hasičská cisterna.

Při propouštění vítkovských žhářů z věznice v Mírově hasičské auto zablokovalo výhled. (16. května 2023)

Pár minut před tím, než byli oba odsouzení podmíněně propuštěni, se za vraty káznice ozval pískot a potlesk. „Jsem přesvědčen, že soud rozhodl dobře. Já jim věřím,“ řekl obhájce mužů Ladislav Myšák.

Vůz patřil věznici Mírov

„Očekávali jsme, že se objeví příznivci poškozené strany,“ uvedl důvod přistavení vozu Richter.

Mluvčí věznice dále uvedl, že rozhodnutí přistavit vozidlo před vstup do věznice přišlo ze strany věznice, nikoli od propuštěných mužů. Potvrdil také, že hasičský vůz, který kryl oba propuštěné při odchodu, patří k věznici a do akce nebyli nijak zapojení hasiči Olomouckého kraje.

Žháři z Vítkova jsou na svobodě. Jako rodič nesouhlasím, řekl ministr Blažek

„Je to na rozhodnutí věznice, proč by nemohlo,“ uvedl mluvčí na otázku iDNES.cz, zda je krytí hasičským vozem standardním postupem při propouštění vězňů.

Václav Cojocaru a Ivo Müller se v roce 2009 podíleli na žhářském útoku na rodinný dům ve Vítkově na Opavsku, ve němž tehdy žila romská rodina. Při útoku byli zraněni celkem tři lidé, malá Natálie měla popáleniny na 80 procentech těla a nese si doživotní následky.

Zatímco Cojocaru a Müller v úterý vyšli na svobodu, za mřížemi věznice zůstávají i nadále jejich komplicové David Vaculík a Jaromír Lukeš. Oba dostali tresty přísnější ve výši 22 let - dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 let.

Chce se zabít. Má sny, ale tělo ji bolí, říká matka žháři popálené Natálie

Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které jsou umístěni od srpna 2009; nejdříve by tak mohli podat žádost o podmíněné propuštění v první polovině příštího roku. Svou roli při rozhodování soudu o těchto žádostech však hraje i chování ve vězení, snaha uhradit škodu či sebereflexe. Matka popálené Natálie, Anna Siváková, letos v lednu deníku Právo řekla, že Cojocaru a Müller posílají měsíčně dohromady asi 3 000 korun, Lukeš posílá 150 nebo 200 korun a jediný, kdo neposlal nic, je Vaculík.

Rozhodnutí soudu propustit dva ze čtyř odsouzených Annu Sivákovou minulý týden šokovalo. „Chce se mi brečet. Chce se mi zvracet. Nesouhlasím s tím. Oni se nezměnili. Naše rodina, hlavně Natálka, budeme trpět celý život,“ řekla. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je rozhodnutí soudu nepřiměřené. Za necitlivé považuje, že se poškozená rodina o verdiktu dozvěděla až z médií. Rozhodnutí soudu šokovalo také vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,