Západonilská horečka je po pěti letech v ČR, muž se nakazil v Řecku

  14:40,  aktualizováno  15:40
Zdravotní ústav v Ostravě prokázal první případ západonilské horečky v České republice po pěti letech. Tropická nemoc se objevila u člověka, který se virem nakazil v Řecku. Nyní leží v nemocnici v pražských Střešovicích.

„Potvrdili jsme první letošní případ západonilské u staršího muže, který si nákazu přivezl z Řecka,“ potvrdila vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Zdravotního ústavu v Ostravě Hana Zelená.

Podle lékařky leží muž v pražské nemocnici ve Střešovicích už delší dobu, ale nemocnice poslala vzorky teprve po dvou týdnech hospitalizace, kdy vyloučila jiné důvody onemocnění zánětem mozkových blan.

„Obvykle děláme dva testy, kterými prokazujeme protilátky, nyní čekáme na druhý. Ale s uzavřením diagnozy čekat nemusíme, protože jsme hned při prvním testu zjistili přítomnost viru, což se podaří výjimečně,“ přiblížila Zelená.

Ostravský zdravotní ústav je jediným pracovištěm v zemi, které je schopné spolehlivě nákazu potvrdit. Poslední případ této nebezpečné nákazy se v tuzemsku objevil v roce 2013.

Nákazu měl i herec Pavel Nový

Jde o letošní první importované onemocnění touto chorobou, ale v minulých letech již měli čeští lékaři v péči pacienty nakažené v cizině i doma, například známého herce Pavla Nového.

Zdravotníci však upozorňují, že v letošním roce výrazně přibylo nakažených v řadě zemí Evropské unie a nákaza se šíří po celém kontinentu.

Poslední srpnový týden bylo v zemích EU hlášeno 300 případů nákazy u lidí, z toho 144 - tedy téměř polovina - v Itálii. Za ní následovaly Rumunsko (61 případů), Řecko (41) a Maďarsko (38).

Jen za minulý týden se nemoc v rámci EU objevila v pěti nových oblastech, ve třech v Itálii a dále ve Slovinsku a sousedním Rakousku. Už před prázdninami odborníci upozornili, že druh komárů, kteří virus přenášejí, se vyskytuje i na jižní Moravě.

Účinný lék zatím neexistuje

Nedaleké Maďarsko nahlásilo od začátku roku 2018 už téměř stovku případů nákazy. A první smrtelný případ západonilské horečky aktuálně hlásí zdravotnické úřady v Chorvatsku.

Západonilská horečka se projevuje podobně jako jiné virózy, až u devadesáti procent lidí může proběhnout bez příznaků, ale u starších nebo imunitně oslabených jedinců může způsobit zánět mozku nebo mozkových blan a může být i smrtelná. Účinný lék ani vakcína zatím neexistuje. Účinnou ochranou jsou repelenty proti komárům,“ říká lékařka Zelená.

Autoři: ,