iDNES.cz

Smrt na náměstí. Před 300 lety sťali v Novém Jičíně zbojníka Juru

  8:56
Davy se sjely na náměstí v Novém Jičíně. Lidé z celého kraje byli zvědaví na konec obávaného zbojníka Jiřího Gajdůška, zvaného Jura. Sťat byl 17. listopadu 1719, tedy přesně před třemi staletími.

Zbojník Jura prý často přespával v takzvaném Čertově mlýně poblíž tehdejší hlavní silnice mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím, kde jeho banda přepadávala formanské povozy. Později se z objektů stala oblíbená restaurace a na místě nedaleko Nového Jičína stojí dodnes. | foto: Archiv MF DNES

„Ve veřejnosti často převládá názor, že zbojníci byli ti, co bohatým brali a chudým rozdávali. Ale tak jednostranné to samozřejmě nebylo,“ upozornil amatérský historik Jiří Tichánek.

Blíže pravdě bude spíše to, že zbojníci, přesněji loupežníci, přepadávali kohokoliv, u něhož předpokládali tučný lup.

Jura Gajdůšek pocházel z vesnice Životice u Nového Jičína, letopočet narození není znám. Sloužil na panském dvoře, a když si pro něj kvůli nějakému prohřešku měli dojít hlídka drábů, utekl do lesů a založil zbojnickou družinu.

Záhy se stal postrachem celého tehdejšího hukvaldského panství. Nejčastěji působil v okolí rodné obce, rád údajně vyrážel i do Padolí ve Veřovicích, podle dobových pramenů často řádil mezi obcemi Kojetín a Straník, kudy tehdy vedla hlavní silnice mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

V úzkém sedle s táhlým stoupáním se plně naložené formanské povozy stávaly snadným cílem.

Nebylo divu, že od roku 1705 hukvaldské panství posílilo všechny vojenské posádky, navíc o dva roky později právě Jurova družina přepadla zámek v Trnávce, kde dokonce zabila bývalého hejtmana.

Traduje se také, že Jura spolupracoval se známějším zbojníkem Ondrášem z Janovic na Frýdecko-Místecku. „To však žádné zdroje nepotvrzují,“ poznamenal Tichánek.

Ondráš byl svými druhy zabit v roce 1715 v hostinci ve Sviadnově, Jurův konec přišel o čtyři roky později. Císaři Karlovi VI., otci Marie Terezie, totiž se stále vyšším počtem zbojníků na Moravě došla trpělivost a vydal přípis za jejich dopadení a tvrdé potrestání.

Do kraje proto vytáhly vojenské jednotky, které Juru i s velkou částí jeho družiny záhy dopadly. Následovalo vsazení do cely v novojičínské věznici a hrdelní rozsudek. Kde a zda vůbec byl Jura pohřben, není známo.

Jen v roce 1898 našel statkář v Jurových rodných Životicích u jedné staré lípy 92 uherských dukátů. Prý je tam nechal zakopat právě Jura.

Autor:
zpět na článek