Unikátní zámecké hodiny se vrátily na původní místo. Tikají poprvé od války

  7:28
Po desítkách let jsou zpátky na svém místě, plně funkční i s budíkem. Na zámku v Hradci nad Moravicí opět ožily skříňové stojací hodiny s unikátním pohyblivým jevištěm, kde se na vlnách pohupují lodě i mořské panny a nad nimi střídají fáze měsíce. Jedny z nejcennějších hodin v České republice stojí v takzvané Hubertově světnici. Tamtéž jako za knížecích časů.

„Je to úplná rarita. Přesně tady stály, umístili jsme je podle dobových fotografií zámeckých interiérů. Po zrestaurování kmitají vůbec poprvé po druhé světové válce,“ popsal kastelán zámku v Hradci nad Moravicí Radomír Přibyla.

Více než dva metry vysoké hodiny nizozemské provenience z 18. století se do Hradce vrátily po desítkách let. Dlouhodobě byly uloženy na nedalekém zámku v Raduni, kde tvořily součást interiéru knihovny.

Po zjištění, že se nacházejí na dobovém snímku jedné z místností v Hradci nad Moravicí, putovaly zpátky na svůj domovský zámek. Hodinový stroj s kalendářními ukazateli pak musel obnovit restaurátor.

„Pracoval na tom tři měsíce. V Raduni byly hodiny celou dobu nefunkční,“ poznamenal kastelán. Teď vydrží v chodu sedm dnů. „Natahujeme je každý týden. Funkční je i budík,“ upozornil Přibyla.

Po 36 letech má zámek v Hradci nad Moravicí celé své sbírky, přežily i válku

Unikátem hodin, jež v horní části zdobí trojice antických bohů, je jeviště s otevřenou oponou pod ciferníkem. To zdobí veduta Amsterdamu s pohyblivým automatem, díky kterému se před zobrazením města různé druhy plachetnic a mořské panny pohybem hodinového stroje vynořují z vln Ijselského moře. Mezikruží s údaji o fázích měsíce nad nimi ukazuje dobu přílivu a odlivu.

Hodiny stojí v Hubertově světnici, jež je součástí druhého prohlídkového okruhu zámku. Jde o lovecký a přijímací salon.

Stavař a kastelán v jednom. Z ruiny se i díky němu stal navštěvovaný zámek

Cenné hodiny nejsou jediným předmětem, který se na zámek vrátil a nachází se na tomtéž místě jako za předválečných časů. „Hradecký zámek je jediným instalovaným objektem s původním mobiliářem v opavském okrese. Ostatní zámky byly po válce vyrabovány a věci rozkradeny,“ popsal Přibyla.

I když se podle kroniky k rabování v Hradci také schylovalo, nedošlo k němu díky umístění vojáků Rudé armády na zámku, i když ani ti vybavení nešetřili. „Zepředu i zezadu dali ceduli ‚objekt zanjat‘. Byli tu zhruba tři měsíce a nedovolili lidem objekt vyrabovat,“ upřesnil kastelán. Rudou armádu pak nahradil národní správce, jenž odvoz věcí také nedovolil.

Jako v minulosti. Zámek v Hradci nad Moravicí opět zdobí korouhve

Do roku 1979 byl pak zámek přístupný jako muzejní objekt. Pak jej uzavřela rekonstrukce a v roce 1984 se veškerý jeho mobiliář přesunul do Raduně. Vracet se začal roku 1996, kdy se opět otevřely první hradecké interiéry. Teď má Hradec zpátky vybavení i umělecké sbírky.

Zámek v Hradci nad Moravicí (červená značka) je jediný na Opavsku, kterému se zachoval původní mobiliář. Léta byl uložen v nedaleké Raduni (modrá značka).

Zámek v Hradci nad Moravicí (červená značka) je jediný na Opavsku, kterému se zachoval původní mobiliář. Léta byl uložen v nedaleké Raduni (modrá značka).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz