Na zámku Hošťálkovy obnovili barokní malby, skrývaly se pod tapetou

  9:02
Dva předchozí roky je odkrývaly, letos se restaurátorky pustily do jejich kompletních retuší. Jedna z místností zámku v Hošťálkovech na Krnovsku se teď díky tomu pyšní obnovenými barokními malbami z 18. století. „Restaurátorská obnova stěn je hotová, právě jsme odstranili lešení,“ uvedla kastelánka zámku Andrea Šírová.

Kastelánka zámku Hošťálkovy Andrea Šírová ukazuje obnovené barokní malby. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Práce nebyly jednoduché, malby byly na některých místech velmi poškozené, jinde málo viditelné. Pomohla voda, když po navlhčení stěn byly neznatelné barvy více vidět.

V místech poškození je restaurátorky obnovily pomocí scelujících a napodobujících retuší.

„V místnosti bylo například v jednom rohu umyvadlo. Kus stěny tam otloukli i s omítkami a opatřili obkladem. Přes to všechno se podařilo hodnotné fresky zrestaurovat,“ nastínila kastelánka. Na jaře se doplní zlacení. V současných nízkých teplotách už to nejde.

Obnovovanou barokní výzdobu kryla malba z 19. století a tapety z počátku 20. století. Ty byly navíc za provozu ústavu sociální péče, který v zámku sídlil od 60. let, strženy a jejich zbytky přelíčeny několika desítkami vrstev hlinkových nátěrů. Protože lepidlo tapet prostoupilo hluboko, s tapetami šla dolů i malba z 19. století, obnovila se až spodní, barokní vrstva.

Tříletá práce vyšla na tři miliony korun z prostředků současných majitelů zámku a podpory Moravskoslezského kraje. Její součástí byl i odkryv stropu.

„Zbývá obnovit malby na stropě a zrestaurovat barokní parkety,“ dodala kastelánka s tím, že parkety již jsou v restaurátorské dílně. Místnost se stane součástí prohlídkové trasy - buď tak, jak je, nebo, pokud se podaří najít peníze, zcela obnovená a vybavená nábytkem.

Původní parkety zachránilo linoleum

Bohatě zdobené nástěnné malby jsou ve všech místnostech takzvaného piana nobile, tedy vznešeného prvního patra zámku, v němž byly reprezentativní prostory. „Jejich přítomnost v roce 2015 potvrdil restaurátorský průzkum. Jsou z 18. století, kdy skončila barokní dostavba zámku. Jako autor je uváděn Jakub Cotnovitz,“ upřesnila Šírová.

Ač v ostatních místnostech zůstaly překryté, návštěvníci je přesto při prohlídkách mohou vidět, a to na snímcích vystavených v každé místnosti i prostřednictvím odkrytých sond přímo na stěnách.

Zámek Hošťálkovy je jedním z nejlépe dochovaných zámků na Bruntálsku. Od roku 1948 tam byl domov důchodců, pak ústav sociální péče. Ani jedna z institucí nepřistoupila k opravě, jež by jej nevratně poničila. Třeba původní barokní parkety tehdejší provozovatelé pouze překryli linoleem.