Čtyři muži čachrovali se stavebními zakázkami. Šéf bral procenta za výhry

  13:56
Ovlivňování stavebních zakázek rozkryli moravskoslezští kriminalisté. Čtyři muži podle dosavadních zjištění směřovali výběrová řízení k předem vybranému vítězi, za což hlavní organizátor žádal procenta z hodnoty zakázek..
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

Kriminalisté hospodářského odboru se případy začali zabývat už před rokem. Na začátku bylo podezření z ovlivňování stavebních zakázek v regionu a postupným rozplétáním každé z výběrových řízení se pochybnosti potvrzovaly.

„Kriminalisté detailně prověřovali velké množství informací. Zajišťovali a analyzovali kromě jiného různá digitální zařízení a elektronická data, zabývali se materiály listinnými i elektronickými, vyžadovali informace od osob i od, bankovních institucí,“ popsala policejní mluvčí Soňa Štětínská s tím, že nároky na vyšetřování byly mimořádně vysoké.

Policisté zjistili, že 38letý muž z Brněnska, nicméně s vazbami na Moravskoslezský kraj, z pozice administrátora zakázek nebo zástupce společností nabízejících řízení veřejných zakázek účelově zužoval okruh firem, které se do soutěží mohly zapojit. Přitom se všemožně snažil, aby se výběrovek nemohly zúčastnit firmy bez jeho vlivu.

Podíl z největší zakázky takřka dva miliony

„Schůzky řešící detaily výběrových řízení měly jediný cíl, a to vítězství předem vybrané společnosti. Nic nebylo samozřejmě zadarmo, měl si vždy říci o procenta z hodnoty zakázky,“ přiblížila policejní mluvčí.

Podezřelých bylo pět zakázek za celkem 170 milionů korun na rekonstrukce zejména základních a mateřských škol v moravskoslezském regionu. Ačkoliv hlavní organizátor zakázkových pletich měl za výhry žádat jednotky procent, u největší zakázky to byly téměř dva miliony korun.

Šéfa doplňovali další tři muži ve věku 45, 47 a 48 let z Třince a ze dvou obcí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, kteří se výběrovek zúčastňovali jako takzvané křoví, tedy zástupci firem, které doplňovaly předem vybraného vítěze soutěže. „Druhou variantou bylo, že by vyhrály právě jejich firmy,“ podotkla Štětínská.

Vyšetřování pokračuje

Protože jedna ze zakázek byla spolufinancovaná Evropskou unií, tak do vyšetřování vstoupil Úřad evropského veřejného žalobce.

Nakonec policie obvinila hlavního organizátora ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení a také z přečinů poškození finančních zájmů Evropské unie a přijetí úplatku. Na rozdíl od zbylých tří obviněných skončil ve vazbě, všem pak hrozí trestní sazba vězení od dvou do osmi let.

Policie při vyšetřování prohledal šest domů a jedenáct kanceláří i automobilů, přičemž zajistila mnoho různých dokumentů a necelé tři miliony korun v hotovosti. „Vyšetřování pokračuje, není tak vyloučeno rozšíření trestního stíhání,“ upozornila mluvčí Štětínská.

Autor: