„Nejčastěji, a to v 77 tisících případech, jsme museli v terénu ošetřit ty, kteří onemocněli náhle nebo se jejich zdravotní stav prudce zhoršil,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. „V 630 případech jsme zahajovali resuscitaci, neboť lidem selhaly základní životní funkce. Dalším 1 418 nemocným jsme již pomoct nedokázali.“
Mezi důvody výjezdů k nemocným patřily podle Humpla infarkty, dechové obtíže, bolesti na hrudi, ale i epileptické či astmatické záchvaty.
Početnou skupinou, která si vyžádala lékaře v terénu, jsou i zranění. „Na místech nehod jsme ošetřili na 24 tisíc osob s lehkým či středně těžkým zraněním,“ konstatoval Humpl. „Dalších téměř 700 osob bylo zraněno těžce a 127 postižených se nám loni již zachránit nepodařilo.“
Náklaďák uvázl kvůli profilu silnice a střet s vlakem nešlo odvrátit, tvrdí firma |
Týmy vyjížděly i k 5 939 nemocným s psychickými obtížemi. „Byli to většinou pacienti s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také závislí na různých návykových látkách,“ přiblížil Humpl.
V 1 671 případech se zdravotníci snažili pomoci lidem, kteří si zranění způsobili sami, dalších 76 lidí si dobrovolně vzalo život. „Toto číslo není konečné, neboť u řady dokonaných sebevražd již nezasahujeme,“ upozornil Humpl.
Vedle sanitek využívají zdravotníci k přepravě pacientů rovněž vrtulník. „Stroj s volacím znakem Kryštof 05 má na svém kontě v uplynulém roce 652 misí, při kterých strávil ve vzduchu 470 hodin. Přes 120 letů absolvovali piloti v nočních hodinách,“ dodal Humpl.