Stavbu bytů v centru Ostravy komplikují průtahy i odmítnutí projektů

  12:18
Téměř dvě stě nájemních bytů by mělo v nejbližší době vzniknout v centru Ostravy. Tak to donedávna svorně slibovali radní města i centrálního obvodu. Primátor Tomáš Macura (ANO) říká, že to platí. Ale netají, že se výstavba komplikuje a některé termíny se posunou.

Obytný blok bude sestávat z pěti bytových domů, každé nároží tak bude mít mírně odlišný vzhled. Pohled z Masarykova náměstí na nároží budoucího obytného bloku vedle Ostravského muzea | foto: Magistrát Ostravy

„Máme v plánu pět projektů nových domů nebo přestavby kanceláří na byty. Jako první jsme začali už loni předělávat dům ve Střelniční ulici, kde vznikne jedenáct bytů. Jenže stavební firma zkrachovala, navíc jsou tam i technické problémy, proto teď předěláváme projekt a hledáme nového dodavatele. Dokončení se posune o rok,“ míní Macura.

Nejdříve by tak město mohlo asi za rok dokončit přestavbu kanceláří na 23 bytů v Husově ulici. „Jsme těsně před podpisem smlouvy se zhotovitelem,“ nastínil primátor.

Ještě letos by mohla začít i výstavba Residence Janáčkova s 26 byty, kde už je vydané stavební povolení. Spolu s terasovými domy na křížení ulic Biskupské a Kostelní s 37 byty jde o projekty připravené minulým vedením centrálního obvodu. Nové vedení Moravské Ostravy od nich teď ale dává ruce pryč.

Vizualizace projektu Lauby

„Nechceme přebírat roli developera luxusních bytů. Podle nás je obec špatným developerem a byla by i špatným hospodářem. My chceme stavět hlavně sociální byty. V centru chybí dům s pečovatelskou službou. Hledáme proto vhodný pozemek pro stavbu domu, kde by mohli žít senioři, ale i mladí lidé po odchodu z dětských domovů nebo maminky samoživitelky,“ říká starostka obvodu Zuzana Ožanová (ANO).

Podle ní obvod projekty odmítl i kvůli tomu, že by si na ně musel vzít velký úvěr.

Stavby připravené obvodem převezme město

Exradní obvodu i města a podnikatel s realitami Lukáš Semerák (Ostravak) ale oponuje, že když Ostrava chce, aby v centru bydleli lidé z různých sociálních skupin, musí jim nabídnout kvalitní byty.

„Nový byt či vana ještě neznamená luxus,“ říká Semerák, podle kterého může být Ostravě vzorem Vídeň či Skandinávie, která nabízí pestrou škálu nájemního bydlení různých cenových kategorií.

„V Ostravě bohužel za posledních 20 let žádné nové nájemní byty v centru města nikdo nepostavil,“ dodal Semerák.

Primátor Ostravy to vnímá podobně jako jeho bývalý koaliční partner. A s ním i další radní města.

„Nechceme, aby oba projekty přišly nazmar, proto jsme rozhodli, že stavby připravené obvodem převezme město. Residenci Janáčkova chceme začít stavět na podzim a dokončit v roce 2021. Terasové domy později a zvážíme, zda je nenabídneme privátním investorům. Budou tam ale nájemní byty,“ řekl Macura.

Dalších 85 bytů bude v pěti domech tvořících Nové Lauby. Město teď soutěží další stupně projektové dokumentace i archeologický průzkum plochy, který potrvá asi rok.