Vzpomeňte na Žofinku. Výstava připomíná historii zmizelé ostravské huti

  12:36
Byla nepřehlédnutelnou dominantou v centra města a za dobu svého provozu vyprodukovala více než dvacet milionů tun surového železa. Taková byla dnes již neexistující Žofinská huť, označovaná místními také jako Žofinka, která sehrála významnou roli v novodobých dějinách Ostravy.

V Ostravském muzeu připomíná slavnou huť výstava. Jejím kurátorem je historik Roman Bertha (na snímku). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Její minulost a výročí založení nyní připomíná výstava Žofinská huť v Moravské Ostravě 1873–1972. V Ostravském muzeu je k vidění do 26. listopadu.

„Počátky vysokopecního průmyslu a stavba areálu Žofinské hutě v Moravské Ostravě jsou spjaty se založením Rakousko-uherské vysokopecní společnosti ve Vídni v roce 1871,“ přiblížil historik Ostravského muzea Roman Bertha.

Stavba na pozemku východně od jámy Karolina, obsahující jak napojení na železnici, tak potřebný přísun vody, odstartovala o rok později. V roce 1873 na místě vznikla huť s pecí skotského typu. „V době stavby Žofinské hutě nastal velký boom ve stavbě železnic a po surovém železe byla velká poptávka,“ uvedl historik.

Přesto však byl provoz Žofinské hutě krátce po uvedení do provozu na několik let přerušen v důsledku krachu na vídeňské burze a nedostatku odbytu.

Huť Žofie (1873–1972) v centru Ostravy.

V roce 1880 si huť pronajaly Vítkovické železárny, které ji o osm let později i odkoupily. Žofinka se tak na zbytek své historie stala jejich součástí.

„V té době tam byly už dvě vysoké pece. S postupem času se jejich počet ale různě měnil, neustále se zdokonalovaly a zvětšovaly. V závěru činnosti zůstaly zase jen dvě,“ popsal další osudy huti Bertha.

Od doby svého spuštění vytvářela huť pro Ostraváky řadu pracovních příležitostí a pro město znamenala zdroj financí v podobě daní. Její provoz však měl i své stinné stránky – město zahlcoval prach, hluk a huť značně znečišťovala také sousedící řeku Ostravici, která připomínala spíše průmyslovou stoku.

Znečištěné prostředí, které trápilo centrum Moravské Ostravy, a postupné poddolování lokality nakonec vedlo k rozhodnutí výrobu ukončit. „Nebyly už ani další možnosti rozvoje a zároveň se tehdy zvýšily kapacity výroby železa ve Vítkovicích i na Nové huti,“ vysvětlil historik.

Poslední odpich v roce 1972

Nejdříve byla odstavena vysoká pec číslo 3 a její poslední odpich surového železa se uskutečnil 10. prosince 1971. „Za dobu své existence od roku 1889 vyrobila přes osm milionů tun slévárenského železa,“ okomentoval Bertha. „O čtyři měsíce později byla sfoukána, neboli odstavena, také vysoká pec číslo dvě, měřící osmdesát metrů.“

Tato pec za dobu svého provozu vyrobila osm a půl milionů tun surového ocelárenského železa a její slavnostní poslední odpich se konal 15. března 1972 téměř v pravé poledne. Po devětadevadesáti letech tak skončila historie aktivního provozu Žofinky.

Následovala postupná likvidace areálu o celkové rozloze 82 tisíc metrů čtvrtečních, která trvala čtyři roky.

„Z obou vysokých pecí byla nejdříve rozebrána vysoká pec číslo 3. Demolice druhé, osmdesátimetrové pece i s prašníkem následovala o čtyři měsíce později,“ konstatoval historik. „Konstrukce o celkové hmotnosti přes 2 600 tun byla odstřelena 18. září 1975. Tehdy se na to přišlo podívat velké množství Ostravanů.“

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz