Uchazečům o studium na vysoké škole radí studentští ambasadoři

  8:50
Polovina studentů vysokých škol v Česku vzdá studium už v prvním ročníku. Slezská univerzita v Opavě a Karviné se rozhodla uchazečům pomoct, s výběrem oboru jim radí ambasadoři. Ty škola učí, jak předávat své zkušenosti efektivně.

Slezská univerzita v Opavě, budova na Bezručově náměstí | foto: Slezská univerzita

Individuální konzultace, při nichž stávající vysokoškoláci nabízejí pomoc uchazečům, kteří si vybírají obor svého budoucího studia, zavedla loni Slezská univerzita v Opavě a Karviné.

Letos škola počty těchto svých ambasadorů rozšiřuje a nabízí jim školení, aby si byli jistější při předávání zkušeností. „Zájemci, nejčastěji z druhých ročníků, se nám hlásí sami. Univerzita je pak vyškolí v komunikačních dovednostech a zveřejní jejich kontakt u oboru, který studují,“ uvedla Karin Martínková, tisková mluvčí Slezské univerzity.

Škola má nyní sedmdesát studijních programů na bakalářském stupni. Ambasadoři jsou dostupní u poloviny z nich, ke každému oboru podle univerzity jeden průvodce stačí. Neobsazená místa chce škola zaplnit.

„Snažili jsme se vcítit do potřeb maturantů, kteří si chtějí zvolit další postup na vysoké škole. Ambasadoři si jsou se svými budoucími kolegy věkově blízcí, při výběru studia a přípravě na přijímací zkoušky se dostali do stejné situace a řeší podobné problémy,“ řekl rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja.

Středoškoláci se při výběru oboru občas zmýlí. „Polovina studentů v zemi vzdá studium v prvním ročníku,“ sdělila Martínková. „U nás je neúspěšnost nováčků výrazně pod celorepublikovým průměrem. S výběrem jim pomáháme dlouhodobě. Rozšiřujeme popisy oborů, vydáváme časopis a už druhým rokem organizujeme setkávání s ambasadory.“