Požár začal při hře se zapalovačem, ze smrti dvou dětí viní policie matku

  9:28,  aktualizováno  12:34
V případu loňského tragického požáru, při němž v Havířově zemřeli dva malí chlapci, stíhá policie jejich matku. Kriminalisté ji obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle nich nechala chlapce s osmiletou sestrou v bytě samotné přesto, že o dva dny dříve přistihla dívku, jak si hraje se zapalovačem.

V třípokojovém bytě v Havířově-Šumbarku začalo hořet loni v polovině května, zemřeli dva chlapci ve věku tří a čtyř let.

V době požáru byli kluci doma bez přítomnosti dospělého, jen s osmiletou sestrou. Dívku se z ohnivé pasti podařilo zachránit i díky muži, který vykopl dveře silně zakouřeného bytu. Chlapci ale nepřežili.

Dvě děti zemřely v hořícím bytě, k třetímu se dostali po vykopnutí dveří

Policisté po tři čtvrtě roce vyšetřování obvinili jejich matku z obecného ohrožení z nedbalosti. „Za vinu je jí kladeno, že v inkriminovaný den bez zjevného důvodu opustila byt, který společně s dětmi obývala. Musela si být vědoma, že nezletilé děti nemůže nechat bez dohledu,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Žena přitom měla být opatrná i proto, že podle zjištění policie přistihla dva dny před tragickou událostí dceru, jak se v dětském pokoji snažila zapalovačem zapálit svíčku. „Neudělala žádná bezpečnostní opatření v domácnosti, aby dětem zabránila přístup k zapalovači, či podobnému zdroji,“ podotkla Viačková.

Žena podle vyšetřovatelů při odchodu z domova zamkla byt. 

Kriminalisté za pomoci znalců vyloučili možnou závadu na elektroinstalaci či spotřebičích. „Závěry šetření Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje jednoznačně potvrdily, že příčinou vzniku požáru v bytě byla hra nezletilých dětí s otevřeným plamenem,“ dodala Viačková.

Ohnisko požáru se podle expertiz nacházelo v dětském pokoji. Podle informací redakce MF DNES je pravděpodobné, že požár založilo právě nejstarší z dětí. Dívenka se ale kriminalistům k činu nepřiznala.

Dvaačtyřicetileté ženě hrozí v případě odsouzení až desetileté vězení. 

Autor: