Sázejí už od února. Teplé počasí uspíšilo obnovu lesů po kůrovci i vichřici

  17:14
Teplotně nadprůměrné jaro urychlilo letošní výsadbu nových lesů. Lesníci v kraji vyrazili sázet stromy hned o několik týdnů dříve než obvykle, první kusy vysadili už v únoru. Teď už jsou v zemi stovky tisíc sazenic a zbytek by měl následovat do konce dubna. Nové stromy se objevují především tam, kde původní lesy zničila kalamita.

ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Máme zalesněno zhruba 500 tisíc kusů sazenic. To obnáší plochu asi 70 hektarů,“ přiblížil například ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Biskupské lesy, které na severu Moravy a ve Slezsku hospodaří na 25 tisících hektarech pozemků biskupství ostravsko-opavského, nově zalesňují především místa v Jeseníkách a Beskydech, jimiž se v minulých letech prohnal kůrovec a zkázu dokončily vichřice.

Kůrovcová kalamita je pryč, změna skladby lesů ale ovlivní těžbu dřeva

„Jedná se o revíry Ondřejník, Javorník, Trojanovice a Kavalčanky v Beskydech. V Jeseníkách jsou to revíry Polom a Drakov,“ vyjmenoval Konvičný s tím, že zbývá osadit ještě 35 hektarů. „Jsme s objemem zalesnění dost v předstihu a nejpozději do konce dubna bychom měli být hotovi.“

Zhruba o tři týdny dříve začala obnova lesa také v revírech spravovaných Lesy ČR. „V Moravskoslezském kraji máme v zemi třetinu letošních sazenic, ale nejvíce jich plánujeme vysadit v dubnu,“ konstatovala mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Dobrovolníci pomáhají zalesňovat holiny, malé jedličky omotávají ovčí vlnou

Největší plochu Lesy ČR obnoví na Bruntálsku, kde také zalesňují většinou místa zničená kalamitou. Zbývají poslední úseky. „V letech 2018 až 2023 jsme na severní Moravě obnovili téměř 20 tisíc hektarů lesa, a to 80 miliony sazenic, 9 tisíc hektarů se obnovilo přirozeně ze semen a plodů stojících stromů. V následujících letech zbývá v tomto regionu obnovit na pozemcích, které spravujeme, asi 3 tisíce hektarů,“ shrnula Jouklová.

Už od konce února vysazují stromky také lesníci společnosti Spojené lesy, jež se stará o lesní porosty města Rýmařov a obcí v jeho okolí. „Začali jsme už koncem února, což se ještě žádný rok nestalo. Běžně výsadby začínají v polovině března, někdy i v dubnu,“ potvrdil jednatel společnosti Jan Rapouch.

17. října 2008

Dodal, že většinu sazenic už na Rýmařovsku lesníci stihli vysadit. „V současné době jsme na pětasedmdesáti procentech, zbývá poslední čtvrtina.“

Novou výsadbou se zcela mění složení lesů v kraji. Místa někdejších smrčin zaujímají smíšené lesy, které by měly být odolnější. „Používáme zhruba patnáct druhů dřevin – především buk, javor klen, jedli, modřín, borovici a smrk. Ostatní dřeviny pak mají menší zastoupení,“ vyjmenoval Libor Konvičný.