Až pět tisíc za koleje a 150 za oběd. Život se studentům v Ostravě prodraží

  11:44
Od dubna stojí každé jídlo v menze o pět korun víc, od července si studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava připlatí i za bydlení na kolejích. Škola tak reaguje na vyšší ceny energií i služeb spojených s provozem.

Koleje VŠB-TUO | foto: archív VŠB-TUO

„Ceny ubytování byly zvýšeny o deset korun na den. Stávající ceny se pohybují od 105 do 185 korun, záleží na typu pokoje a obsazenosti. Důvodem jsou stoupající ceny energií, ale i služeb s kolejemi spojených, jako jsou prádelna, revize a opravy výtahů, údržba budov či mzdy,“ vysvětlila k novému ceníku mluvčí VŠB-TU Ostrava Petra Halíková. Škola kvůli skokovému zdražení energií zvedla ceny ubytování už loni, také od 1. července, a to o 15 korun na den.

Rodiny s dětmi pocítily zdražení obědů ve školách. Komu stát přispěje?

Za třicet dnů teď student zaplatí 3 150 až 5 550 korun. Ušetřit může výběrem speciálního typu bydlení. „Můžou využít bezobslužné ubytování, kde si sami vynášejí odpadky a myjí koupelny. Případně, když jsou u nás ubytovaní celý akademický rok, mají v posledním měsíci slevu 500 korun,“ dodala Halíková.

Univerzita zároveň minulý měsíc zvedla o pětikorunu ceny jídel v menze. Loni navyšovala o dvě koruny. Ceny jídla ale stále patří k těm nižším. „Jídlo pro studenta se pohybuje od 60 do 150 korun například u ryb,“ upřesnila mluvčí s tím, že průměrná cena za porci se 150 gramy masa je 70 až 80 korun.

V Opavě a Karviné zdražovat nebudou

Ostravská a Slezská univerzita v novém akademickém roce ceník ubytování drží. „Loni jsme ubytování zdražili v průměru o 15 procent. Navýšení kolejného reflektovalo navýšení nákladů za energie. V tomto roce se situace na trhu stabilizovala, zdražení neplánujeme,“ komentovala mluvčí Ostravské univerzity Jitka Jitřenka Navrátilová.

Student Ostravské univerzity za kolej aktuálně zaplatí od 3 400 do 4 500 korun měsíčně. Ulehčit si může žádostí o ubytovací či sociální stipendium.

Student Slezské univerzity platí za kolej v Opavě 3 480 až 3 990 korun, v Karviné 3 600 korun. „Navyšovat ceny za ubytování nebudeme,“ uvedla mluvčí Slezské univerzity Karin Martínková s tím, že před energetickým šokem stály koleje studenta v Opavě 3 000 a v Karviné 3 300 korun měsíčně.

Obě vysoké školy ale řeší otázku stravování. Vlastní menzu nemají a studentům se snaží ulehčit dotovanými jídly. „Studenti se aktuálně mohou za dotované ceny najíst jen v jedné restauraci. Na navýšení počtu externích dodavatelů intenzivně pracujeme a s novým akademickým rokem bude nabídka rozšířena,“ avizovala za Ostravskou univerzitu Jitka Jitřenka Navrátilová s tím, že po slevě se cena jídla pohybuje kolem stokoruny.

V menze za 60, jinde dráže. Nízké ceny za jídlo si univerzity v kraji drží

Slezská univerzita studentům poskytuje v Opavě dotované stravenky – student jich může měsíčně získat až osmdesát a dotace školy činí 17 korun na jednu. „V Karviné mají smluvní stravovací zařízení, jež studentům poskytují stravu s dotací, kterou vyúčtují fakultě,“ uvedla Karin Martínková a dodala, že tato dotace je 18 korun na jedno teplé a stejná částka na jedno studené jídlo denně.

Za stravenku student zaplatí i v dalším akademickém roce stejně. „Samozřejmě vnímáme, že se ceny stravování v důsledku inflace navýšily, ale výše dotace je daná výší příspěvku na stravování, který poskytuje ministerstvo školství. Jeho výše je již řadu let stejná,“ konstatovala mluvčí Martínková.