Dvaačtyřicetiletý Igor Ivan se tak stane v pořadí šestatřicátým rektorem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. V hlasování akademického senátu získal 26 hlasů z 38 možných.
„Nadpoloviční většinu hlasů akademického senátu získal Igor Ivan. Kamila Janovská získala šest hlasů, Jan Platoš tři hlasy a Vít Vondrák tři hlasy,“ konstatovala předsedkyně volební komise Kamila Kočí k výsledkům hlasování.
Kdo kandidoval na rektora VŠB-TUprof. Ing. Igor Ivan, Ph.D. Geoinformatik a současný děkan Hornicko-geologické fakulty. Nominován Akademickými senáty Hornicko-geologické fakulty, Fakulty strojní, Fakulty bezpečnostního inženýrství a Ekonomické fakulty. prof. Ing. Kamila Janovská, Ph.D. prof. Ing. Jan Platoš, Ph.D. Specialista na kybernetickou bezpečnost, působí na Fakultě elektrotechniky a informatiky. Nominován Akademickým senátem Fakulty elektrotechniky a informatiky. doc. Mgr. Vít Vondrák, Ph.D. Matematik a ředitel národního superpočítačového centra IT4Innovations. Nominován 62 členy akademické obce VŠB-TUO (43 akademických pracovníků a 19 studentů). |
„Nestává se příliš často, že ztrácím slova, ale blížím se k tomu. Chtěl bych poděkovat lidem, díky kterým zde stojím. A chtěl bych poděkovat také mým protikandidátům za to, že kampaň byla férová a čestná,“ řekl krátce po zvolení budoucí rektor VŠB-TU Ostrava.
Více spolupráce
Ve svém volebním programu Igor Ivan kladl důraz na větší otevřenost univerzity vůči veřejnosti, srozumitelnější komunikaci, posílení mezifakultní spolupráce a větší důraz na zapojení studentů do života školy.
Zmínil také potřebu zefektivnit administrativní procesy, stabilizovat rozpočtové toky a posílit strategické řízení s důrazem na výzkum a mezinárodní partnerství.
„Každá výhra v prvním kole je významným krokem pro toho, kdo toto vítězství získal. Chci navázat na práci, kterou univerzita odvedla v posledních letech, chtěl bych se zaměřit i na oblasti vzdělávání, studia i jejich prezentace směrem ven,“ doplnil Igor Ivan.
Univerzitu čekají velké výzvy
Výsledek volby přivítal i současný rektor Václav Snášel. „Akademický senát zvolil pokračování současného směru. Čekají nás velké výzvy. Vysoké školství je trvale podfinancováno, i to je jedna z věcí, na kterou se musíme zaměřit,“ uvedl.
O funkci rektora se ucházeli čtyři kandidáti. Vedle Igora Ivana kandidovala také Kamila Janovská, kterou nominoval Akademický senát Fakulty materiálově-technologické, Jan Platoš nominovaný Akademickým senátem Fakulty elektrotechniky a informatiky a Vít Vondrák, jehož do volby navrhlo 62 členů akademické obce.
„Rektora VŠB-TU Ostrava volí celkem 38 volitelů. Za každou fakultu volí pět členů, tři za zaměstnance, dva za studenty. Další tři volitelé jsou pak za odborná pracoviště,“ vysvětlila způsob volby mluvčí VŠB–TU Petra Halíková.
Nový rektor povede univerzitu v období 2025 až 2029, případně po znovuzvolení další čtyři roky. Slavnostní inaugurace je plánována na září.