Superpočítače z VŠB–TUO pomáhají při vývoji léků, prozkoumají bílkoviny

  9:30
Moderní software, který pomůže při vývoji léků na nemoci, jako jsou Alzheimerova či Parkinsonova choroba, nyní vyvíjejí vědci z Národního superpočítačového centra IT4Innovations na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě (VŠB–TUO) Ostrava.

Superpočítače pomáhají v různých oblastech života, v Ostravě například i ve výzkumu léků. | foto: IT4Innovations národní superpočítačové centrum

Software, tedy programové vybavení počítačů, pracovníkům umožní efektivněji zkoumat bílkoviny. „Ty jsou základní stavební jednotkou buněk všech živých organismů a zastávají celou řadu funkcí,“ přiblížila mluvčí univerzity Petra Halíková.

„Napomáhají při tvorbě svalů, produkci hormonů i protilátek. Své místo ale mají také v průmyslu, například při výrobě potravinových doplňků nebo léků.“

Do projektu se kromě superpočítačového centra zapojilo dalších čtrnáct českých institucí. Jeho cílem je vyvinout diagnostické metody a léčiva pro specifické skupiny pacientů.

„Vývoj nových léčiv se dnes neobejde bez specializovaných nástrojů či superpočítačů. Právě ty umožňují vytvořit ty nejúčinnější léky,“ uvedl Branislav Jansík z centra IT4Innovations.

Software bude hotový na konci tohoto roku. „Chceme, aby jej mohli využívat všichni ti, kteří se studiem proteinů zabývají, bez předchozí znalosti informatiky,“ dodala Petra Halíková.

Autor: