Vrchní soud vrátil spor o ručení OKD za deset miliard k dalšímu jednání

  8:40
Soudní pře o to, zda londýnská Citibank může přihlásit svou desetimiliardovou pohledávku do insolvenčního řízení někdejší společnosti OKD, bude pokračovat. Vrchní soud v Olomouci totiž v pondělí zrušil předchozí verdikt krajského soudu a věc vrátil do Ostravy.

Po verdiktu Vrchního soudu v Olomouci se spor Citibank a OKD vrací do Ostravy. Na snímku advokát insolvenčního správce společnosti OKD Leea Loudy Dušan Dvořák. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Devět ku jedné, že to potvrdí,“ tipoval poněkud pesimisticky v rozhovoru s kolegy v přestávce na poradu soudu Dušan Dvořák, právní zástupce insolvenčního správce společnosti OKD Leea Loudy. Netrefil se.

Se svým odvoláním proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který loni londýnskou banku Citibank svým rozhodnutím vrátil zpátky do hry o deset miliard korun, nakonec uspěl.

K Vrchnímu soudu v Olomouci se spor mezi insolvenčním správcem a společností Správa pohledávek OKD starající se po převedení těžební části OKD na nového majitele o vyřešení insolvenčního řízení na jedné straně a Citibank se společností NWR na straně druhé dostal poté, co Krajský soud v Ostravě dal za pravdu Citibank a NWR.

Insolvenční správce i Správa pohledávek OKD se proti rozhodnutí odvolali, stejně tak státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci jim dal částečně za pravdu.

„V řízení šlo o určení pravosti pohledávek a určení neúčinnosti. Krajský soud řekl, že pohledávky jsou po právu a že nejsou neúčinné, což jsou podmínky, aby věřitelé mohli být ve sporu úspěšní,“ přiblížil verdikt mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik. 

„Vrchní soud souhlasil s výrokem krajského soudu, že pohledávky jsou po právu, avšak negativní závěr k účinnosti smluv byl podle nás předčasný. Krajský soud bude nyní mimo jiné zjišťovat, zda byly smlouvy účinné,“ dodal pro právní laiky poněkud nesrozumitelně.

Dluh existuje, ale není jasné, jestli smlouva byla účinná

V praxi to znamená, že Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě v tom, že dluh, s nímž se Citibank do insolvenčního řízení přihlásila, skutečně vznikl a existuje. 

Krajský soud v Ostravě ale bude muset v novém řízení zjistit, zda byla smlouva účinná. Tedy zda skutečně „fungovala“. 

Insolvenční správce totiž v průběhu řízení mimo jiné namítal, že OKD za své ručení tehdejší mateřské společnosti NWR nedostala adekvátní odměnu. Za riziko, které takovým ručením vzniká.

A to je podle něj jeden z důvodů, proč by Citibank neměla mít nárok na peníze, za které OKD ručila.

Dokazování bude složité

S odvoláním na složitost případu nechtěla rozhodnutí soudu nikterak komentovat většina účastníků.

„S rozhodnutím vrchního soudu jsem v části spokojen. Jsem rád, že vrchní soud zrušil celé rozhodnutí krajského soudu. Jsem rád, že nám vrchní soud dal za pravdu, že úkony z roku 2014, tedy nové dluhy, vedly k úpadku,“ okomentoval verdikt Dušan Dvořák. 

„Tímto stanoviskem se krajský soud bude muset řídit, a na krajském soudu bude znovu zkoumat protiplnění, které OKD za své ručení dostala. Čeká nás i složité dokazování toho, koho Citibank při prodeji dluhopisů zastupovala,“ dodal právník v narážce na to, že mezi těmi, kdo půjčku NWR v roce 2014 prostřednictvím Citibank poskytl, mohli podle názoru insolvenčního správce být i lidé z vedení nebo majitelé NWR.

Soudy se sporem zabývají od roku 2016

To by šanci, že bude pohledávka Citibank do insolvenčního řízení přijata, snížilo.

O tom ale bude muset opět rozhodnout Krajský soud v Ostravě. Ten se sporem mezi insolvenčním správcem a Citibank zabývá od září roku 2016, kdy Citibank napadla rozhodnutí insolvenčního správce popřít její dvě pohledávky na více než deset miliard korun. 

Ty měly vzniknout ručením společnosti OKD za půjčku a vydání dluhopisů její tehdejší mateřské společnosti NWR. Krajský soud dal v prvním kole za pravdu Citibank, nyní se k němu spor vrací.