Jistoty i překvapení. Moravskoslezské kandidátky se plní, blíží se trojí volby

  9:54
Napětí v politických stranách a hnutích se zvyšuje. Už za necelé tři měsíce budou lidé volit europoslance, poté zřejmě na začátku října rozhodnou o složení krajského zastupitelstva. Části kraje se navíc dotknou i senátní volby. Portál iDNES.cz proto zmapoval současnou situaci v připravovaných moravskoslezských kandidátkách.

Už řadu let v regionu dominantní hnutí ANO ještě o krajském lídrovi nerozhodlo. Po vynuceném odchodu dlouholetého hejtmana Ivo Vondráka se pomyslného krajského žezla chopil Jan Krkoška.

Ten sice hodlá pokračovat, ale o lídrovskou pozici usiluje rovněž primátor Havířova, poslanec a krajský šéf ANO Josef Bělica. Napovědět může březnový krajský sněm, definitivní rozhodnutí však padne až v Praze.

Spekulovalo se totiž o tom, že předseda hnutí Andrej Babiš by rád jako krajskou jedničku viděl bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého, zatím to však nic nepotvrzuje.

Kdy se bude hlasovat

Eurovolby
Volby už mají stanovené datum, do Evropského parlamentu se bude hlasovat v pátek 7. června a v sobotu 8. června.

Krajské volby
Přesný termín ještě prezident Petr Pavel nevyhlásil, ale očekává se, že voliči vyrazí k volebním schránkám na začátku října, tedy v pátek 4. října a o den později.

Senátní volby
Konají se jako krajské volby, druhé kolo následuje o týden později.

Do Senátu budou podle informací MF DNES na Opavsku kandidovat primátor Opavy Tomáš Navrátil, v Ostravě starosta nejlidnatějšího obvodu Jih Martin Bednář a v karvinském volebním obvodu podpoří ANO nominaci dosavadního senátora a starosty Bohumína Petra Víchy (SOCDEM).

Až třináctá pozice

Navzdory tomu, že region patří mezi volební bašty ANO, se moravskoslezský zástupce, starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, umístil na eurokandidátce hnutí až jako třináctý. Jeho postup do Bruselu se tak jeví jako takřka nereálný. „Je to možné, ale jsem rád, že mohu region na kandidátce zastupovat. Jde nám o společný úspěch,“ reagoval Vereš.

Stejně jako do Poslanecké sněmovny i v kraji budou ODS, KDU-ČSL a TOP09 kandidovat dohromady pod názvem SPOLU. Krajským lídrem se stal bývalý starosta Šilheřovic a nyní náměstek ministra vnitra Radek Kaňa, dvojkou pak dlouholetý krajský náměstek, lidovec Lukáš Curylo.

„Chceme nejméně sedmnáct zastupitelů, jako máme nyní, a spolupráci vylučujeme s SPD a komunisty,“ předeslal Kaňa.

Na eurokandidátce SPOLU se umístila na jedenácté pozici ekonomka a pedagožka Michaela Roubíčková. Senátorskou funkci se na Opavsku pokusí obhájit starosta Bolatic Herbert Pavera (TOP09), v Ostravě SPOLU podpoří kandidáta Ostravaku, nejspíše senátora a horolezce Leopolda Sulovského.

Vondrák se vrací se STAN

Poměrně velkou šanci na Brusel získala na třetím místě kandidátky Pirátů Zuzana Klusová z Karviné, která se stala i jedničkou krajské kandidátky.

„Funkce nebudu kumulovat. Pokud uspěji v eurovolbách, dám post krajské lídryně k dispozici,“ slíbila. Dvojkou kandidátky je IT specialista Pavel Kořízek.

V čele krajské kandidátky STAN stanul exhejtman a poslanec Ivo Vondrák. „Věříme v dvouciferný volební výsledek,“ konstatoval Vondrák, vítěz předchozích dvou krajských voleb. To však ještě v barvách ANO.

Na eurokandidátce STAN se umístili Pavel Linzer (15. místo) a Andrea Lorková (25. místo).

Konečná se Zaorálkem jedničkami

Hádankou zatím zůstávají kandidáti SPD. „Vybráno máme, ale ještě ne schváleno,“ konstatoval krajský šéf Peter Harvánek a odkázal na republikovou volební konferenci v polovině dubna.

Hned jedničkami svých eurokandidátek jsou zástupci kraje u komunistů a SOCDEM. KSČM vede do boje o Brusel současná europoslankyně a předsedkyně strany Kateřina Konečná, sociální demokraty pak vede bývalý ministr zahraničí a poté i kultury Lubomír Zaorálek.

Krajskými lídry se stali za SOCDEM bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a za komunisty někdejší krajský náměstek Ivan Strachoň. Co se týče Senátu, jistotou v SOCDEM je kandidatura dlouholetého senátora a starosty Bohumína Petra Víchy, komunisté staví v ostravském obvodu bývalého poslance Leo Luzara.

Autor: