Krajské volby na dohled. Současný hejtman chce kandidovat, bývalí už ne

  18:00
Někde už mají o čelných příčkách téměř jasno, jiní se rozmýšlejí. Desátého listopadu uplynuly od ustavení moravskoslezské vlády ANO s ODS a lidovci tři roky, což znamená, že do dalších voleb schází už ani ne rok. Zatímco současný hejtman Ivo Vondrák (ANO) hodlá kandidovat znovu, jeho předchůdci Evžen Tošenovský z ODS a sociální demokrat Miroslav Novák už nikoliv.

Ivo Vondrák (ANO) si hejtmanský řetěz poprvé nasadil před třemi lety. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Chtěl bych kandidovat především proto, že považuji svůj pomalu končící mandát za první poločas plnění naší strategie s názvem Vize 2024. Je třeba celou řadu věcí dotáhnout do úspěšného konce,“ potvrdil Vondrák.

Upozornil, že definitivní nominace padne na krajském sněmu a pak na celostátním výboru hnutí.

Podle informací MF DNES je Vondrákova první příčka na krajské kandidátce takřka jistá, zhatit by ji mohly jen neshody kvůli jeho souběžnému působení v Poslanecké sněmovně. „Určitě se o tom bude jednat. Osobně neplánuji, pokud uspěji v krajských volbách, účast v těch parlamentních,“ předestřel Vondrák plány k poslaneckým volbám v roce 2021.

Curylo už má jistotu lídra, Unucka ještě čeká

Lidovecká jednička je už jasná. Stejně jako před čtyřmi lety se jí stane Lukáš Curylo, nynější 1. náměstek hejtmana. „Krajskou nominační konferencí KDU-ČSL jsem byl do této pozice v tajném hlasování zvolen. Cítím závazek vůči rozdělané práci,“ uvedl Curylo.

Dosud působil i na pozici ředitele Charity ČR. „I když tato má činnost je spíše reprezentativní, podobně jako po minulé volbě dám svou pozici ve vedení Charity k dispozici. Mandát mi končí v lednu 2021.“

Naopak jistotu nemá další koaliční lídr z roku 2016, občanský demokrat Jakub Unucka. „Určitě bych chtěl ve své práci pokračovat, ale dosud není nic potvrzeno. Nyní jsme oslovili potenciální pravicové partnery, že bychom v krajských volbách spolupracovali, pak se uvidí,“ vysvětlil Unucka.

Kdo dosud vládl kraji

  • 2000–2008 Hejtman Evžen Tošenovský (ODS) Koalice: ODS a KDU-ČSL 
  • 2008–2012 Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) Koalice: ČSSD a KSČM 
  • 2012–2016 Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) Koalice: ČSSD a KSČM 
  • 2016 – zatím 2020 Hejtman Ivo Vondrák (hnutí ANO) Koalice: ANO, KDU-ČSL a ODS

V minulých volbách ho v počtu preferenčních hlasů přeskočil někdejší hejtman Evžen Tošenovský, ale ten už kandidovat nehodlá.

Piráty povede Klusová

Sociální demokracie, která kraji osm let vládla, zatím nemá o lídrech jasno. „Kandidátka bude sestavena do konce roku, já však už v krajských volbách kandidovat nebudu,“ konstatoval Miroslav Novák, hejtman v letech 2012 až 2016.

Piráti se budou snažit o historicky první postup do krajského zastupitelstva. Kandidátku povede krajská místopředsedkyně strany a karvinská zastupitelka Zuzana Klusová.

„Lídryní jsem byla zvolena minulý týden, prvních pět míst by mohlo být navoleno do konce roku. Všichni krajští lídři budou představeni na celostátním fóru v Ostravě, které se koná 11. ledna v Gongu,“ předestřela.

Babka pozici na kandidátce zváží, Pavera jedničku nechce

Komunisté by se rádi vymanili z opozice. Kdo je povede, není jasné. Dosavadní jednoznačná krajská jednička Josef Babka v předvolebním rozhovoru v roce 2016 řekl, že lídrem je naposledy. Objevují se však návrhy, aby první pozici obhajoval.

„Bude-li to vůle vyjádřená na okresních konferencích, které předcházejí krajské konferenci, zvážím, zda vyjádření pro váš deník před třemi roky přehodnotím. Pokud ne, tak předpokládám, že lídrem bude někdo ze stávajících zastupitelů kraje,“ zmínil Babka, že na svůj někdejší závazek nezapomněl.

Minulý krajský lídr TOP 09 Herbert Pavera předeslal, že kandidovat asi bude, ne však jako lídr. „Chci se věnovat práci starosty a senátorství,“ vysvětlil. Řekl, že TOP 09 jedná o možných koalicích s dalšími stranami a jasno by mělo být do ledna.

ČTK uvedla, že STAN zřejmě spojí síly s hnutím Ostravak a uskupením Nezávislí.

Autor: