O Senát mají v Moravskoslezském kraji největší zájem lékaři a starostové

  16:56
Současně s krajskými volbami se v pátek 2. října a v sobotu 3. října bude v části moravskoslezského regionu hlasovat i do Senátu. Dva finalisté z každého obvodu se utkají ve 2. kole o týden později, pokud však některý z kandidátů nezíská už v 1. kole přes padesát procent hlasů. Ten by postoupil přímo.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Mandáty obhajují lidovec Jiří Carbol na Frýdecko-Místecku, Radek Sušil z ČSSD na Karvinsku a Peter Koliba v Ostravě, ten však už nikoliv za hnutí ANO, ale za nově vytvořené hnutí ANK 2020.

Přinášíme základní přehled kandidátů, řazeni jsou podle oficiálně vylosovaného pořadí. Z každého jména můžete přes odkaz získat podrobné informace.

Volební obvod 69 Frýdek-Místek

Tento obvod zahrnuje města a obce v západní části frýdecko-místeckého okresu, senátní volby se tak budou týkat například Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Čeladné, Brušperku, Ostravice, Palkovic nebo Hukvald.

O šestiletý senátorský mandát má zájem deset kandidátů.

Hnutí VOK – Volba pro kraj zastupuje středoškolský učitel, projektový manažer a vědecký pracovník Pavel Olšovský (53 let) a Trikolóra vysílá do volebního klání dětského a dorostového psychiatra Jaroslava Matýse (60).

Volby nejsou neznámou pro dlouholetého starostu obce Čeladná a někdejšího poslance a náměstka hejtmana Pavola Lukšu (58), jenž kandiduje za Dobrou volbu 2016.

Mezi favority se řadí i starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová (61), která zastupuje STAN, stejné ambice má náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher (45). Ten bojuje za ČSSD.

Na senátní post za Frýdecko-Místecko aspiruje i hnutí ANO, které nasazuje vedoucího provozu společnosti AVE CZ odpadové hospodářství Radima Mamulu (50), voliče se snaží zaujmout i poslanec a někdejší primátor Havířova Daniel Pawlas, člen KSČM.

Za nově vytvořené hnutí ANK 2020 kandiduje zemědělec a starosta Palkovic Radim Bača (50) a taktéž starosta Dobré, lidovecJiří Carbol (61), který touží po obhajobě senátorské pozice, což by se mu podařilo jako prvnímu senátorovi v tomto obvodu.

Sestavu kandidátů uzavírá další starosta, tentokrát obce Mošnov na Novojičínsku, a to Radomil Bodzsar (64), člen Svobody a přímé demokracie (SPD).

Volební obvod 72 Ostrava-město

Tento volební obvod obsahuje západní část Ostravy s obvody Poruba, Plesná, Martinov, Krásné Pole, Pustkovec, Svinov a Třebovice. Dále pak východní část opavského okresu, zejména Hlučínsko, například Hlučín, Ludgeřovice, Děhylov nebo Hať.

Do senátních voleb se v tomto obvodu registrovalo dokonce čtrnáct kandidátů.

Stranu Jednotní, kterou tvoří zejména bývalí členové SPD, zastupuje lékárnice a ekonomka Pynelopi Cimprichová (62), krajská šéfka Jednotných.

Vedoucího lékaře Lázní Luhačovice Rostislava Gromnicu (64), který pochází z Ostravy, vysílá STAN. Vedoucí katedry jazyků Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Andrea Wlochová (45) pak usiluje o Senát v barvách Trikolóry.

Lékařské kandidáty rozšiřuje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka (50), jenž sice zůstává nestraníkem, ale kandiduje za ODS.

Starostové nechybějí ani v tomto obvodu. Za ČSSD se uchází o hlasy voličů Radim Smetana (46), který vede ostravský obvod Svinov. SPD pak nominovala neurochirurga Jana Sílu (70).

Hnutí ANO mělo svého senátora uplynulých šest let, ale místo Petera Koliby vysílá ředitele Psychiatrické nemocnice Opava Zdeňka Jiříčka (51) z Hlučína, za komunisty pak kandiduje předseda bytového družstva Domov 1357 Petr Gajdáček (71).

Dlouholetá starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky a v letech 2004 až 2010 senátorka, nyní architektka a zastupitelka Liana Janáčková (66), míří do volebního boje za NEZ – Nezávislé a hnutí Národ sobě (NáS) má kandidáta vpodnikateli Jiřím Sapetovi (45).

Ředitelka Základní a Mateřské školy Horymírova v Ostravě-Zábřehu Miroslava Škaldová (56) se rozhodla kandidovat do senátních voleb za VOK – Volbu pro kraj.

Nikoliv už za hnutí ANO, ale jako první senátor v tomto obvodu by obhájil mandát lékař Peter Koliba (67), letos kandidující za hnutí ANK 2020.

Česká pirátská strana nominovala místostarostu ostravského obvodu Poruba a univerzitního učitele Martina Tomáška (51).

Volební obvod 75 Karviná

Do tohoto obvodu spadá část karvinského okresu, a to Karviná, Orlová, Stonava, Dětmarovice, Albrechtice, Petrovice u Karviné, Doubrava, Těrlicko a Horní Suchá.

V tomto obvodu mohou voliči vybírat z třinácti kandidátů.

Historik a bývalý kastelán karvinského zámku Radim Kravčík (40) se rozhodl pro kandidaturu za Piráty, majitelka pohřební služby Zdena Černínová (63) zastupuje KSČM a dlouholetý karvinský starosta a primátor Lubomír Kuznik (64) přijal nominaci VOK – Volby pro kraj.

Lékařské kandidáty doplňují dětská neuroložka Naděžda Franková (66) z SPD a cévní chirurg a primář Daniel Placzek (58) za Trikolóru.

Jednotné hodlá dostat do Senátu geograf a praktický filozof Radoslav Štědroň (65).

V letech 2000 až 2006 byl dlouholetý starosta Stonavy Ondřej Feber (68) už senátorem, ale to za Unii svobody a v sousedním volebním obvodu. Nyní chce navázat v barvách hnutí ANO.

Za MS Piráty kandiduje havířovský právník a nezávislý publicista Karel Světnička (60), lékařka Eliška Lazarová (63) přijala nabídku kandidatury za hnutí ANK 2020.

Po hattricku, tedy třetím volebním období po sobě, touží senátor a lékař Radek Sušil (53), i tentokrát za ČSSD.

Senátorské ambice má také starosta Orlové Miroslav Chlubna (46), ten za Nezávislé, a první muž Petrovic u Karviné Marian Lebiedzik (45), kandidát Dobré volby 2016.

Výčet volebního obvodu na Karvinsku uzavírá nezávislý kandidát Radomír Prus (42), který se do voleb uvádí jako průmyslník, vizionář a filantrop.

Autor: