Moravskoslezský kraj vyšle do Senátu nováčky. Lékaře a dva starosty

  15:58
Senátory pro další období budou ve všech třech obvodech na severu Moravy a ve Slezsku nováčci, lékař a dva starostové. V Ostravě zvítězil Ondřej Šimetka, na Karvinsku Ondřej Feber z ANO, na Frýdecko-Místecku Helena Pešatová. Na Karvinsku byl výsledek extrémně těsný, duel rozhodlo několik desítek hlasů.

Ve volebním obvodu Frýdek-Místek lidé vybírali mezi lidovcem Jiřím Carbolem, který senátorský post obhajoval, a starostkou Frýdlantu nad Ostravicí Helenou Pešatovou, již do voleb navrhli STAN. 

V prvním kole senátních voleb rozdíl mezi jejich výsledky nebyl velký, Carbol zvítězil se ziskem 21,69 procent hlasů, Pešatová obdržela o necelé procento méně. Tento pátek a sobotu pro vítězku Pešatovou hlasovalo 54 procent voličů. Volební účast činila přes 14 procent.

„Velmi si toho vážím, měla jsem velmi silného a zkušeného protikandidáta,“ komentovala výsledky voleb Helena Pešatová. Zároveň avizovala, že se v Senátu zaměří na problematiku zákona o veřejných zakázkách.

„Jde o to, aby čerpání evropských i našich dotací nebylo pro obce a malá města tak složité. Je to opravdu velmi náročné administrativně i finančně. Z vlastní zkušenosti vím, jaký je to problém,“ vysvětlila. 

Výsledky za obvod Frýdek - Místek najdete zde

Ve volebním obvodu Ostrava-město se o senátorské křeslo utkali ředitel opavské Psychiatrické nemocnice Zdeněk Jiříček, kandidující za hnutí ANO, a přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka, který jako nestraník kandidoval za ODS.

Do druhého kola je voliči poslali s velmi těsným výsledkem, Jiříčka podpořilo 21,83 procent voličů, Šimetku 21,69 procent. Jejich duel o týden později naopak přinesl výrazný rozdíl. Vítěz Šimetka si vysloužil bezmála 68 procent hlasů. Druhé kolo senátních voleb v obvodu Ostrava-město k urnám přilákalo dvanáct procent voličů.

„Beru to jako obrovský závazek, protože lidé, kteří mi dali svůj hlas, do mě vložili i značnou důvěru, a tomu závazku bych chtěl dostát. Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří mě podporovali,“ konstatoval Ondřej Šimetka po sečtení hlasů.

Výsledky za obvod Ostrava -město najdete zde

Dodal, že jeho kroky v Senátu pravděpodobně povedou do zdravotně-sociálního výboru. „Jsem lékař, který spoustu času strávil v humanitárních misích. Oblasti zdravotnictví bych se chtěl věnovat i v Senátu. Předpokládám, že práci bude v prvním roce dominovat koronavirus, je tady spousta věcí k řešení a promrháno bylo několik měsíců,“ upřesnil s tím, že svou práci v ostravské fakultní nemocnici bude muset sice omezit, avšak neopustí ji.

Na Karvinsku rozhodlo jen několik desítek hlasů

Nejdramatičtěji se o senátorské křeslo bojovalo na Karvinsku. Voliči tam vybírali mezi dosavadním senátorem a lékařem Radkem Sušilem (ČSSD) a starostou Stonavy Ondřejem Feberem (ANO). V prvním kole měli jasno, Feberovi dali přes šestadvacet procent hlasů, zatímco Sušilův zisk byl o více než jedenáct procent horší.

Výsledky voleb na Karvinsku najdete zde

Ve druhém kole byl ale výsledek extrémně těsný a při sčítání hlasů se prvenství několikrát měnilo. O vítězi Ondřeji Feberovi nakonec rozhodlo pouhých čtyřiaosmdesát hlasů navíc, díky kterým má 50, 62 procent. Volební účast byla na Karvinsku nízká, necelých osm procent právoplatných voličů. Feber je zároveň jediným kandidátem za hnutí ANO, který se do Senátu dostal.

„Sčítání hlasů jsem sledoval, bylo to na infarkt,“ konstatoval Feber po sečtení výsledků. Doplnil, že vítězství má pro něj velký význam. „Vidím díky tomu, že si lidé cení mé práce pro region. Naši voliči jsou spíše levicově zaměření, přesto se mi podařilo to zvrátit,“ uvedl Feber. Senátorem za Karvinsko totiž poprvé nebude kandidát za KSČM či ČSSD.

Ondřej Feber se chce zaměřit na témata související s jeho regionem. „Na útlum těžby uhlí na Karvinsku, bezbřehé vyplácení sociálních dávek, problematiku oddálení veřejné správy od občanů a otázku velkých monopolů,“ upřesnil Feber.