Vojáci přijíždějí do moravskoslezských nemocnic, bude jich však mnohem méně

  9:10
Počty nakažených koronavirem v Moravskoslezském kraji lámou rekordy a situace se dále zhoršuje. Nemocnice se proto těší na příjezd vojáků, jenže jich bude pomáhat značně méně, než zdravotníci žádali.

Za sváteční středu přibylo v regionu 2 150 nakažených lidí, o den dříve 2 632, což je druhé nejvyšší číslo od loňského jara.

„Absolutní rekord padl 12. listopadu, kdy přibylo 2 693 nově nakažených za 24 hodin,“ řekl vedoucí kanceláře ředitelky Krajské hygienické stanice Ostrava Jan Beneš.

Podotkl, že začátkem roku hygienici evidovali podobná čísla v situaci, kdy platil tvrdý lockdown a lidé nebyli naočkovaní. „S ohledem na to se dá říci, že nynější situace je lepší. U většiny očkovaných lidí, kteří se nakazí, má nemoc lehčí průběh a trvá kratší dobu. A ohniska teď převládají mezi školními dětmi, což v minulých vlnách nebylo, protože školy byly zavřené,“ dodal.

V nemocnicích včetně lůžek následné péče už leží téměř 800 pacientů s covidem. Většina zařízení proto omezila odkladnou péči, aby mohla personálně posílit covidária, a požádala o pomoc armády.

První vojáci začali už včera pomáhat například ve Frýdku-Místku. Nemocnice chtěla dvanáct příslušníků armády, ale dostala jich jen polovinu.

„Silní chlapi zastanou fyzickou práci“

„Jsme vděční za každého. Jsou to silní chlapi, kteří zastanou těžkou fyzickou práci a už pomáhají na odděleních,“ uvedl Tomáš Stejskal, ředitel frýdecko-místecké nemocnice, kde leží 65 pacientů s covidem, z toho je 27 napojeno na kyslíkové přístroje. 

„Vojáci u nás mají zůstat dva týdny, ale pak budeme určitě žádat o jejich pomoc znovu. Vzhledem k situaci budou počty hospitalizovaných dál narůstat asi až do konce roku,“ podotkl Stejskal.

O pomoc armády žádalo zatím dvanáct zdravotnických zařízení v kraji. Minimálně deset vojáků chtěly i nemocnice v Novém Jičíně a dvě ostravské, fakultní a městská. I tam ale zamíří maximálně šest vojáků.