V Beskydech jsou vlci a rysi, medvědi se v zimě neukázali

  13:36
Sedmdesát profesionálních i dobrovolných ochránců přírody letos pátralo v Beskydech po velkých šelmách. Při sčítání narazili na stopy rysů a vlků, medvěd se v těchto horách a v jejich blízkosti letos neobjevil.

Ochránci spolu s lidmi z Hnutí Duha našli vlky v Javornících a centrální části Moravskoslezských Beskyd. Do těch přichází dvě smečky, jedna v nich žije nastálo. Dále je podle sčítání v Beskydech jeden pár a minimálně jeden samotář. Ve Slezských Beskydech byli tři vlci.

Rysů je v Beskydech sedm, s několika odrostlými mláďaty. „Rys ostrovid je jedinou velkou šelmou, která se v Beskydech stále rozmnožuje. Při sčítání jsme vzácně objevili i jejich kořist,“ uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Při sčítání odborníci neobjevili žádné stopy medvědů. „Ti bývají v Beskydech pravidelně, ale jen přechodně. Loni v říjnu se objevili na moravsko-slovenském pomezí a v Javornících,“ doplnila Šůlová. Velké šelmy jsou podle AOPK tradiční součástí místní přírody.

Úbytek volné přírody jim ale brání v přesunech mezi jednotlivými pohořími. Pomáhají jim mosty pro bezpečný přechod zvěře, dva jsou nyní navržené v Jablunkovském průsmyku. V Beskydech by potom šelmy nemohly být, kdyby je nedoplňovali jedinci přicházející ze Slovenska a Polska.

Při mapování v horách našli ochránci i další vzácné živočichy. Mezi nimi vydru říční, kulíška nejmenšího a jestřába lesního.