Vlci na Jablunkovsku jsou, ale nikdo neví kolik. Letos strhli pět zvířat

  14:08
Vlci ve Slezských Beskydech stále jsou. Zvěsti, že by chovatelé ovcí na Jablunkovsku vlčí smečku zlikvidovali, terénní pracovníci, kteří pohyb velkých šelem v horách mapují, nepotvrdili.

Podle stop, záběrů z fotopastí i stržených ovcí je zřejmé, že vlci Beskydy neopustili. „Vlčí smečka na Jablunkovsku určitě je. Jen v tuto chvíli nevíme, kolik jedinců má,“ uvedl terénní pracovník Mendelovy univerzity Brno Jiří Labuda, který pohyb velkých šelem ve volné přírodě mapuje několik let.

Jablunkovskou smečku zná od roku 2020, kdy měla šest členů, kteří se pohybovali jak na polské, tak české straně Beskyd. „Naposledy jsem vlky počítal letos ke konci zimy a tehdy byly na zbytcích sněhu stopy pěti jedinců, což odpovídá loňskému počtu, kdy tři dospělí vychovávali dvě mláďata,“ uvedl Labuda.

Vlci dál útočí na ovčí stáda v Beskydech, zardousili už desítky kusů

Pohybující se vlky v Beskydech potvrdil redakci také terénní pracovník Hnutí Duha Michal Bojda, který fotopasti na Jablunkovsku pravidelně kontroluje. „Celou smečku právě teď na záběrech nemáme, ale to není nic neobvyklého,“ řekl Bojda.

Poslední snímky zachycují jednoho nebo dva jedince, což je podle Bojdy na jaře, kdy se mláďata od smečky odpojují, běžné. „Navíc se v tuto chvíli se smečkou nemusí celý den pohybovat budoucí matka, která si hledá místo pro nový vrh. Až vyvede mladé, smečka se opět spojí a na fotkách je uvidíme všechny,“ je přesvědčen Michal Bojda.

Vlci strhli i dva psy

Vlky u ohrad už letos viděli i chovatelé. „Kromě vyšších ohradníků jsme si opatřili i fotopasti, kde jasně vidíme, jak se šelmy pohybují kolem nočních ohrad,“ sdělila Marcela Bojková z Písku, na jejíž ovce zaútočili vlci loni dvakrát. „Na jejich stopy jsem několikrát narazila i v lese, kdy po deštích zůstávají zřetelně viditelné na pěšinách. A o tom, že jsme smečku nevystříleli, hovoří i to, že tady máme několik nově stržených ovcí.“

Aby zvýšila chovatelka bezpečnost svých ovcí, využila dotace z kraje a pořídila jim nové ohrady. „Na jedné pastvině jsme šli úplně do extrému a naše ohrada má sto sedmdesát pět centimetrů. Do ní zaháníme ovce na noc. Druhou ohradu na denní pasení máme vysokou sto dvacet centimetrů. Doufám, že se nám vlci letos vyhnou,“ prozradila Marcela Bojková.

Stáda budou před vlky lépe chráněna, kraj finančně podpoří chovatele

Pro jistotu si ještě chce koupit signální pistoli, protože blikání baterkami, jimiž se podle ní loni pokoušeli zastánci vlků šelmy od ohrad odehnat, moc nefungovalo.

V tomto roce zatím vlci na Jablunkovsku strhli pět zvířat. Vedle dvou psů v Bukové a Písečné zadávili po jedné ovci v Návsí, Mostech u Jablunkova a Hrádku.

14. července 2022