Věřitelé podpořili Vítkovické slévárny, v problémech je firma kvůli válce

  7:24
Reorganizační plán k záchraně společnosti schválili na svém jednání věřitelé společnosti Vítkovické slévárny. Podnik působící v areálu někdejších Vítkovic se loni dostal, jako jedna z prvních hutních firem v Moravskoslezském kraji, do velkých problémů. Ty skončily v listopadu loňského roku vyhlášením insolvence.

Provoz Vítkovických sléváren, které nyní mají velké ekonomické problémy. (13. listopadu 2013) | foto: Vítkovické slévárny

Vítkovické slévárny, vyrábějící například válce pro válcovny, doplatily hlavně na ruský útok na Ukrajinu. Tím firma přišla jak o několik významných obchodních partnerů, tak o peníze ze zakázek, které se staly v podstatě nevymahatelnými. Jen zde insolvenční správce eviduje pohledávky ve výši několika stovek milionů korun.

Situaci ve firmě by měl změnit příchod nového majitele. „Na schůzi věřitelů byl přijat znalecký posudek a podle průběhu řízení se dá konstatovat, že všichni věřitelé podporují reorganizaci závodu, takže úspěšně směřujeme do cíle, kdy očištěná společnost bude dále fungovat, působit ve svém oboru a zaměstnávat lidi,“ popsal plán k záchraně sléváren insolvenční správce Jan Mašek.

Investor má být znám v řádu týdnů

Nový majitel by mohl být znám během pár týdnů. „Probíhají výběrová řízení na investora a vedou se debaty s potenciálními zájemci. Těch je více, což je pozitivní signál, že je o společnost zájem,“ konstatoval insolvenční správce. „Předpokládáme, že výstupy těchto řízení budou známy v jednotkách nejbližších týdnů, kdy bude investor, který vstoupí jako nový vlastník do společnosti, vybrán.“

Zájem mají podle všeho jak tuzemské, tak zahraniční firmy. Celkově se do insolvenčního řízení přihlásilo 195 věřitelů, kteří poptávají téměř 875 milionů korun. Aktuálně ve firmě pracuje 163 zaměstnanců.

„Firma se už dostala z největších problémů, zásahy do zaměstnanosti proběhly hlavně po uzavření divize odlitků, aktuálně je společnost ve stavu, kdy zaměstnance naopak sama hledá. Po vstupu investora se dá očekávat ještě vyšší zájem o přijímání nových zaměstnanců,“ dodal správce.

Autor: