Slyšel jsem hukot a nestačil utíkat, popsal muž, který dostal 20 vosích žihadel

  9:00,  aktualizováno  14:33
Na ekologický zájezd do Krnova Tomáš Nykl z Prahy jen tak nezapomene. V lese ho při práci totiž pobodalo asi dvacet vos. „Když jsem se podíval do slunce, viděl jsem nažloutlé barevné fleky,“ popisuje účinky jedu muž s tím, že do bezvědomí sice neupadl, ale skončil v nemocnici na urgentu.

Šestašedesátiletý Tomáš Nykl z Prahy má za sebou dramatický zážitek. Při jeho pobytu na ekologické akci pořádané hnutím Duha na Krnovsku ho při práci v lese pobodalo více než dvacet vos. | foto: Nemocnice Krnov

„Pomoci zraněnému ve středu vyjeli záchranáři ze základny v Městě Albrechticích a do terénu vzlétl také vrtulník Letecké záchranné služby,“ popsal mluvčí záchranky Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl zásah v nedalekých Hynčicích.

„Rozvinul se u něj kolapsový stav s nevolností a nutný byl rychlý kvalifikovaný lékařský zásah,“ upozornil mluvčí.

Posádka vrtulníku po svém příletu provedla ohledání terénu a k postiženému byl následně palubním jeřábem vysazen lékař.

„Zajistil prvotní odbornou pomoc a stabilizaci pacienta, který byl poté pomocí čtyřkolky hasičů přepraven k sanitnímu vozidlu, čekajícímu na přístupném místě,“ popsal Humpl.

Ekologický program

Událost se odehrála na akci Duha, které se šestašedesátiletý Tomáš Nykl z Prahy účastnil.

„Náš program byl zaměřen na zajímavé přednášky, ale také na práci v lese. Ve středu jsme dostali za úkol ovazovat jedle proti okusu a otěru zvěře. Byla to těžko prostupná paseka, kde se musíte obtížně brodit náročným terénem a zakopáváte o kmeny,“ popsal Nykl.

„Najednou mi kolegyně říká: já se bojím, tam něco bzučí. Bohužel to vypadalo jako jediná průchozí cesta. Tak jsem šel první. Žádné vosí hnízdo jsem neviděl, jen jsem slyšel hukot, jak na mě to hejno vos zaútočilo,“ uvedl.

„Během několika vteřin jsem byl obsypaný vosami a nestačil jsem utíkat mezi kmeny, co tam byly,“ přiblížil pacient krnovské nemocnice.

Vosy ho moc daleko nepronásledovaly, ale žihadel bylo tolik, že je ani nedokáže spočítat.

„Lékařům jsem řekl, že žihadel bylo nejmíň dvacet. Měl jsem kliku, že žádné nebylo do jazyka, do oka nebo do krku. Utíkal jsem, jak nejrychleji to šlo,“ líčil muž.

Po pár minutách si nicméně uvědomil, že ho neposlouchají nohy a musí si lehnout. Lesník volal záchranáře a mezi tím pobodaného muže kolegové omývali vodou a dávali mu pít.

„Když jsem se přes koruny stromů podíval do slunce, viděl jsem nažloutlé barevné fleky, což způsoboval právě vosí jed. Problémy s dýcháním jsem neměl, jen otoky. Cítil jsem se přiotrávený. I přes silné omámení jsem ale neupadal do bezvědomí,“ vysvětlil Nykl.

Skončil na interně

Pacienta přivezli na urgentní oddělení krnovské nemocnice, kde na něj čekal tým internistů.

„V nemocnici na interně se mi brzy ulevilo, ale lékaři byli opatrní, protože alergická reakce ještě mohla přijít dodatečně,“ řekl Nykl.

Jako aktivní turista se Tomáš v minulosti už setkal s útokem vos. „Nebylo poprvé, co jsem schytal větší množství žihadel. Proto jsem předpokládal, že na vosí jed nejsem alergický, ale problém bylo opravdu velké množství žihadel. Při takovém objemu jedu, co jsem schytal, ke mně lékaři přistupovali jako k vážnému případu,“ doplnil Nykl.

Alergické reakce

Podle primáře interního oddělení krnovské nemocnice Bronislava Čapka u člověka pobodaného hmyzem hrozí různě závažné formy alergické reakce.

„Lehčí imunitní reakci stačí potlačit podáním léků, ale v závažnějších případech je nutné napojení pacienta na přístroje. K nejhorším scénářům patří anafylaktický šok, který bezprostředně ohrožuje život,“ vysvětlil Čapek.

Tomáš Nykl všem děkuje za pomoc, které se mu dostalo „První poděkování patří lesníkovi, který volal záchranku a kolegům, kteří mi poskytovali první pomoc. Velké díky patří záchranářům a hasičům za rychlý zásah a transport na čtyřkolce, kde jsem seděl vedle lékaře a řidiče. A tady v krnovské nemocnici se mi dostalo té nejlepší péče,“ uzavřel Nykl.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz