Obrovský dárek místo stromku zakryl kašnu, emoce budí na náměstí i sítích

  10:42
Snad žádná vánoční výzdoba města nevzbudila tolik rozdílných emocí jako obří dárkový balík, který dočasně skryl kašnu se sochou Ikara na Prokešově náměstí před radnicí v centru Ostravy. Autorka díla se hájí tím, že chtěla lidi vrátit do dětství. Vedle velkého dárku si mají připadat opět jako malí. Na sociálních sítích začaly vznikat různé parodie na výzdobu.

Někteří ho obdivují a například organizátoři letošních Ostravských Vánoc i radní města popisují dílo se saněmi a vánoční koulí pod názvem Velký dar – úhel pohledu jako dechberoucí uměleckou instalaci.

„Podle návrhu významné české výtvarnice a sochařky Eriky Bornové, dcery ilustrátora Adolfa Borna, vznikla instalace v dílnách Národního divadla moravskoslezského,“ uvedla mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová.

Řada lidí ale výzdobu kritizuje, hlavně na sociálních sítích. Někteří označují celé dílo za velký kýč a náklady ve výši dvou milionů korun považují za vyhozené peníze.

Právě na sociálních sítích se už začaly objevovat i parodie na uměleckou instalaci. Můžete si je prohlédnout v galerii.

„Účelem umění je budit emoce, třeba i kontroverzní. Ani vánoční výzdoba v minulých letech navíc nebyla zadarmo,“ podotkla Merendová. Upřesnila, že většinu peněz získalo na výrobu díla městské divadlo.

Autorka návrhu tvrdí, že má diváky vrátit do dětství. Tehdy jim totiž připadalo všechno v okolí obrovské.

Honorář věnuje autorka na péči hospice

Za návrh patří Bornové odměna 130 tisíc korun. Už dříve se však rozhodla věnovat honorář ostravskému Mobilnímu hospici Ondrášek, což pomůže nemocným lidem.

„Původně jsme paní Bornovou oslovili s žádostí o obrázek do naší vánoční akce Tržiště radosti. O to víc nás překvapilo, když nám na začátku listopadu zavolala, že se rozhodla našemu hospicu darovat celý honorář za toto dílo,“ uvedla Martina Dunděrová z Ondrášku.

Všechny peníze použije hospic na péči o nevyléčitelně nemocné dospělé i dětské klienty v jejich prostředí. „Tento velkorysý dar pokryje náklady na péči o dva pacienty,“ upřesnila Dunděrová.

Dílo Velký dar měří zhruba jedenáct metrů na šířku i délku a deset metrů na výšku. Váží téměř 15 tun.