Zloději vzali ze skladu cigarety za tři miliony, jeden tam dělal strážného

  10:22
Policie v Ostravě dopadla dva zloděje, kteří v prosinci vykradli velkosklad, odkud odvezli krabice s cigaretami za tři miliony korun. Jak vyšlo najevo, jeden z pachatelů tam v minulosti pracoval jako strážný. Na svědomí toho však měli ještě více.

Do pátrání po pachatelích se v počáteční fázi zapojilo deset policistů. Z kamerových záznamů bylo zřejmé, že muži maskovaní kuklami přijeli dodávkou, jejíž registrační značka však byla kradená.

„Na odhalení totožnosti podezřelých osob nakonec měla výrazný podíl místní znalost kriminalistů ostravského městského ředitelství policie, díky čemuž hned následující den policisté znali jména možných podezřelých,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Jednoho z podezřelých, čtyřicetiletého muže z Ostravy, policie záhy zadržela. Po druhém z dvojice zlodějů ve věku 36 let bylo vyhlášeno celostátní pátrání a v lednu ho zajistili policisté v Brně.

Při několika prohlídkách byla nakonec zajištěna většina ukradeného zboží, které dostala zpět okradená společnost.

„Oba muži s kriminalisty spolupracovali a doznali se. Shodně uvedli, že své role měli jasně rozdělené. Mladší z mužů zajistil dodávku, kterou opravoval. Starší vše naplánoval, a to zřejmě i proto, že ve velkoskladu v minulosti pracoval jako strážný,“ upozornila policejní mluvčí na fakt, že organizátor akce místo činu znal velmi důkladně.

Sehnali si kukly, rukavice a pákové kleště, nasedli do dodávky a vyrazili do akce. Uvnitř skladu měli dostatek času, proto si vybírali dražší značky cigaret. Když měli naloženo, ještě za sebou zavřeli vrata a odjeli.

Příčinou prý byla špatná životní situace

„Kriminalisté dále odhalili, že tento skutek nebyl jediný. Již v letních měsících obvinění ve stejném velkoskladu využili nestřežené chvíle a při provozu odcizili z nákladové rampy dvě krabice s téměř šedesáti kartony cigaret za více jak šedesát tisíc korun,“ popsala mluvčí Michalíková.

Loni v listopadu se vloupali do unimobuněk u stavby marketu v Bravanticích na Novojičínsku, kde vzali hlavně elektroniku za 400 tisíc korun, a už v roce 2021 ukradli nepojízdnou Škodu Superb, kterou odtáhli na laně, v garáži rozebrali a prodali na náhradní díly.

Oba si už vyslechli obvinění z krádeže a poškození cizí věci, mladší si navíc připsal maření výkonu úředního rozhodnutí, protože dodávku řídil navzdory soudnímu zákazu. „Při výslechu oba uvedli, že svého jednání litují a k páchání trestné činnosti je údajně dovedla špatná životní situace,“ zakončila policejní mluvčí.

Autor: