iDNES.cz

Oslavy Velké Ostravy vyvrcholí prvorepublikovým průvodem i pivním speciálem

  11:42
Dobový průvod městem i s postavami prvorepublikového prezidenta Tomáše G. Masaryka a ostravského starosty Jana Prokeše uzavře v sobotu půlroční seriál akcí připomínajících 100 let založení takzvané Velké Ostravy.

Mapka, kde jsou modře vyznačeny části Ostravy sloučené před sto lety do tzv. Velké Ostravy. Žluté pak části, jež se měly podobně spojit ve velkou Slezskou Ostravu, což se však už neuskutečnilo. Šedou čárou jsou vyznačeny hranice současné Ostravy. 7. ledna 2023) | foto: Archiv města Ostravy

„Sedm moravských obcí, Moravská Ostrava, Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh, započalo před sto lety významnou proměnu města,“ připomněl včera primátora Jan Dohnal. „Záměr vytvořit Velkou Ostravu schválila československá vláda na konci roku. Tím mohl začít významný urbanistický a hospodářský rozvoj města, jehož počet obyvatel tehdy přesáhl sto tisíc.“

Představitelé pěti městských obvodů, nástupců sloučených obcí, připravili od počátku tohoto roku téměř šest desítek aktivit. Mimo jiné Po stopách Velké Ostravy a Sedm klíčů Ostravy.

Připojili se zaměstnanci knihoven, galerií, muzeí, kulturních spolků i farností. Na řadu zajímavostí se přitom ani nedostalo.

„Náš cíl byl zorganizovat zejména přednášky a společenské akce pro rodiny s dětmi,“ dodala náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová. „Někdo oceňuje, že se mohl podívat do míst, kam nikdy nezavítal, jiní se vracejí na místa svého dětství.

Architekt Kotas spoluvytvořil moderní Ostravu, kariéru mu zničili komunisté

Slavnostní průvod se v sobotu ve 13 hodin vydá z Vítězné ulice přes Sokolskou třídu a ulici 28. října až na Masarykovo náměstí. Nutná budou i krátká dopravní omezení.

Průvod se odpoledne plynule přelije do dalších oslav. Na těch vystoupí mimo jiné zpěvačka Elis Mráz, rodačka z Ostravy, a několikanásobný držitel Thálie zpěvák Tomáš Savka s big bandem Gangsters of Orchestra.

Zájemci budou moci ochutnat pivní speciál Jan Prokeš, nazvaný podle významného ostravské představitele.

Na oslavy naváže Ostravská muzejní noc, jejíž součástí budou například prohlídky běžně nepřístupných prostor Nové radnice.

Představitelé města a starostové obvodů na oslavách podepíšou jako poselství dalším generacím symbolické prohlášení, které uloží do schránky. Tu uschovají pracovníci Archivu města Ostravy.

zpět na článek