O veletrh práce měli zaměstnavatelé zájem, firmy už loví mezi studenty

  8:42
Více než tisícovka studentů navštívila v úterý další ročník pracovního veletrhu Kariéra+, který již tradičně pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě. Se svou nabídkou je tam čekalo přes šedesát zaměstnavatelů, nejen z Moravskoslezského kraje, ale i z dalších regionů republiky.

Na veletrhu pracovních příležitostí, který zorganizovala VŠB-TUO v Ostravě, se studentům představilo okolo šedesáti zaměstnavatelů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Veletrh je určen nejen studentům z Ostravy, ale i z celého kraje, všech univerzit, aby našli dobré uplatnění poté, co ukončí školu,“ uvedla Andrea Šimoníková, vedoucí kariérního centra VŠB-TUO.

Mezi zaměstnavateli byl o veletrh pracovních příležitostí velký zájem. Po zaměstnancích, nejen s technickým vzděláním, je v současnosti značná poptávka.

Možných vystavovatelů se přihlásilo tolik, že se do rozlehlého prostoru auly Vysoké školy báňské v Ostravě ani všichni nevešli.

„Zaměstnavatelů se hlásilo tolik, že jsme už museli některé odmítat. Velký byl i zájem studentů. Ti z VŠB navíc dostali rektorské volno, aby měli na návštěvu veletrhu dostatek času,“ doplnila Šimoníková.

Nabídka byla pestrá, od brigád po konzultace

Možnost oslovit studenty si pochvalují i zaměstnavatelé. „Spolupracujeme s VŠB dlouhodobě a zajímají nás studenti všech kateder. Můžeme jim nabídnou pestrou škálu od brigád přes konzultace k bakalářským či diplomovým pracím, je toho hodně,“ popsala Věra Válková z personálního oddělení Liberty Ostrava důvody, proč se firma rozhodla na veletrhu práce prezentovat.

„Momentálně jsme sháněli mladé ekonomy na controlling a všichni oslovení projevili zájem. Všichni si vzali kontakty, tak snad se ozvou,“ podotkla.

I na letošním ročníku veletrhu se na návštěvnosti projevily následky proticovidových opatření. Do prostor auly mohli vstoupit jen lidé s očkováním nebo platným testem. Možnost otestování nabízeli pořadatelé hned v sousedství hlavního vstupu.

„Před covidem byl počet účastníků kolem dvou tisíc. Letos bude trochu nižší, ale věříme, že okolo 1 500 jich bude,“ doufala Šimoníková.

Kvůli covidové epidemii se poslední veletrh dokonce odehrál čistě na elektronické bázi. „Na jaře jsme kvůli situaci uspořádali online veletrh, zájem byl obrovský, ale my se soustřeďujeme na osobní setkání, ta jsou pro nás důležitá,“ zmínila pořadatelka.

Věří, že se veletrh k elektronické podobě už nebude muset vracet. „Uvidíme, jak nám bude příznivé jaro. Pokud to půjde, uspořádáme veletrh v offline verzi, pokud ne, tak opět online,“ dodala.

Studenti zjišťovali možnosti uplatnění

S nabídkou jsou většinou spokojeni i studenti. Vedle osobního setkání se zástupci firem si mohou zkusit například pracovní pohovor nanečisto, v češtině i angličtině, mají i mnoho dalších možností.

„Chci zjistit, jaké firmy se aktuálně ucházejí o energetiky, tedy o absolventy oboru, který na VŠB studuji. Jaké mohou nabídnout pracovní nabídky, jaké benefity, jaké jsou platy. Kde se mohu uplatnit,“ přiblížil Tomáš Hadaščok z Dobré. „Jsem rád, že tady stále jsou firmy, které se o nás zajímají. Dostal jsem několik konkrétních nabídek, jak ve vývoji motorů, nebo v silnoproudu,“ přiblížil.

Na veletrh neměli přístup jen studenti VŠB, navštívit jej mohli i žáci dalších škol. „Mám zájem hlavně o stáže pro studenty. Studuji třetí ročník na vyšší odborné škole a zajímá mě má budoucnost. Jsou tady firmy, které mě zaujaly, dal jsem jim na sebe kontakt, oni mi dali kontakty na sebe,“ vysvětlil student jedné z ostravských škol Václav Syřiště, proč se na veletrh vydal.

„Zájem o studenty je tady mezi zaměstnavateli docela vysoký, hledají i v mém oboru IT. Už jsem nějaké brigády v oboru zkoušel, ale ne ve větší společnosti. A to budu hledat tady,“ doplnil.

Na veletrh se ale vydávali i studenti bez konkrétních představ. „Nic o tom nevíme, tak jsme tady, abychom si udělali představu,“ poznamenala studentka Karolína Karásková.