Památník veteránů v Ostravě bude později, žádný z návrhů neuspěl

  17:40
Památník válečných veteránů zřejmě vznikne v parku Čs. letců v Moravské Ostravě až v roce 2021. Posun termínu z příštího roku souvisí s tím, že ačkoli se do architektonické soutěže vyhlášené letos v červnu přihlásilo 27 autorů, neuspěl žádný z nich. Radní města proto tento týden soutěž zrušili.

Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová uvedla, že památník má připomínat nejen veterány z první a druhé světové války, ale i ty novodobé. A to návrhy nesplnily.

„Některé návrhy jsme museli vyloučit, protože nesplnily podmínky soutěže. Například autoři k nim připojili své jméno, soutěž přitom byla anonymní,“ řekla Bajgarová.

„A další návrhy, které posuzovala porota složená z odborníků i zástupců města, nesplnily očekávání nadčasového řešení. Po dlouhé diskuzi porotců jsme se proto rozhodli soutěž zrušit a vyhlásit novou, v níž upřesníme zadávací podmínky. Mohou se do ní hlásit i účastníci první soutěže, mezi které město rozdělí 240 tisíc korun jako kompenzaci nákladů,“ dodala Bajgarová.

Nová soutěž bude opět otevřená pro všechny zájemce, současně ale město přímo osloví i vybrané autory. 

Památník musí respektovat současné řešení rekonstruovaného parku a prostor kolem něj by měl umožnit konání vzpomínkových akcí zhruba pro 150 lidí.