Kraj musí řešit další potíže s vakcínami, pocítí to hlavně Ostrava

  9:24
Senioři, učitelé i chronicky nemocní obyvatelé Moravskoslezského kraje, kteří se v březnu zaregistrovali k očkování proti covidu, se diví, že dodnes marně čekají na druhý PIN kód, který jim umožní rezervovat si termín. Jde o téměř 21 tisíc lidí. Nejdéle, tři až čtyři týdny, čekají na termín zájemci o očkovací místa v Ostravě.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tam totiž nemají už delší dobu dostatek vakcín pro první očkování a nebudou je mít ani v dalších dnech. Mimo jiné i proto, že úterní dodávka vakcín firem Pfizer a BioNTech se zkomplikovala.

Jen na Černé louce čekalo v minulých dnech před pomyslnou závorou asi osm tisíc lidí.

„Očkujeme tam na plný výkon, ale většinou aplikujeme druhé dávky. Vakcín je málo a pro prvoočkované jich mnoho nezbývá. Proto teď nemůžeme zvedat závoru a nabízet nové termíny,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Od minulého týdne se přitom mohou nově registrovat i pracovníci sociální sféry a kritické infrastruktury a dnes se může přidat další skupina: senioři ve věku nad 65 let. Ti teď mají daleko větší šanci dostat vakcínu mimo Ostravu. Do okresů totiž míří více vakcín než dříve.

„Obvykle dostáváme vakcíny dvakrát v týdnu a denně očkujeme okolo 370 lidí v Karviné a 120 v Orlové. O víkendu jsme mohli zvednout závoru a nabídnout termíny všem čekajícím. Bylo jich několik set. Díky tomu u nás v pondělí nečekal na termín nikdo. Dnes je ve frontě nových 161 lidí do Karviné a 243 do Orlové,“ řekla v úterý mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová.

Učitele přesměrovali do Frýdku-Místku

Podotkla, že začátkem roku šla většina vakcín přednostně do Ostravy a lidé z Karvinska tehdy také museli čekat na očkování řadu týdnů. To potvrdil i hejtman kraje Ivo Vondrák. „Když se v březnu otevřelo velkokapacitní centrum na Černé louce, posílali jsme nejvíc vakcín právě tam. Centrum vyočkovalo zhruba třetinu všech dávek v kraji, i proto teď má velké požadavky na druhou vakcínu,“ řekl Vondrák.

Připomněl, že postupně se v kraji otevírala další očkovací centra, dnes jich je 31. Podle něj kraj nemůže zvýhodňovat Ostravu na úkor okresů, kde začali očkovat později, a proto tam teď mají více termínů pro první dávky. „Samozřejmě, že chceme pro kraj více vakcín. Budu řešit s vládou, proč jich má nejvíce Praha a Středočeský kraj,“ dodal hejtman.

Aby se situace v Ostravě dál nezhoršovala, krajský koordinátor očkování se rozhodl přesměrovat část zájemců z Černé louky do Frýdku-Místku. Počet čekajících na výstavišti tak sice klesl na 5 341, ale lidé se zlobí, že ke změně došlo bez jejich vědomí.

„Taky se mi to stalo. Volala jsem hned na linku 1221, že chci v každém případě na Černou louku. Řekli mi, že bez konzultace přesměrovali do Frýdku stovky lidí, a protože už mají druhý PIN, nelze již změnit očkovací místo,“ postěžovala si jedna z žen na sociálních sítích.

Pozitivních případů je málo. Nasaďme ve školách PCR testy, žádají odborníci

„Vzhledem k situaci, kdy v Ostravě stojí před závorou dlouhá fronta lidí včetně učitelů, přičemž už se otevírají školy a ve Frýdku-Místku měli volnou očkovací kapacitu, výjimečně jsem využil možnost zkrátit dobu čekání učitelům a přesměroval jich do Frýdku-Místku necelé dva tisíce,“ popsal situaci vedoucí moravskoslezského odboru zdravotnictví a krajský koordinátor očkování Pavel Rydrych.

Je přesvědčený, že pro učitele nebude problém zajet si pro vakcínu dvacet kilometrů a že ocení urychlení termínu o nejméně jeden až dva týdny. „Bohužel nejsme v situaci, kdy by se to dalo řešit předem,“ dodal Rydrych, podle kterého se problémy s dodávkami dál komplikují.

Například v úterý mělo do kraje přijít 26 plat s více než třiceti tisíci dávkami vakcín od firem Pfizer a BioNTech. Místo toho přišlo jen deset.„Problém nastal u výrobce. Vakcíny má dodat dnes či zítra. Zatím nám pomohly nemocnice v Brně, Olomouci a Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě,“ dodal Rydrych.