Retro věci mizely, ztrácely se telefony, foťáky i slabikáře. Teď muzeum střeží kamery

  7:38
V kuchyni kachlová kamna a starý kredenc. Obývací pokoj s dobovou rodinnou fotkou i jedním z prvních televizorů, ložnice našich babiček či dětský pokoj a v něm hračky dnešních padesátníků. Retro muzeum v Úvalně na Krnovsku zahájilo sezonu. Poprvé s vitrínami a pod dohledem kamer – desítky let staré kousky si totiž někteří návštěvníci nosili domů.

Zmizel, ale je zpátky. Fotoaparát značky Flexaret má starosta Úvalna Radek Šimek (na snímku) po svém otci. Když jej umístil v muzeu, někdo fotoaparát vyměnil za jiný, mnohem méně hodnotný. Po výzvě na sociálních sítích jej však pachatel vrátil. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Některé předměty pravidelně mizely a vypadá to, že nám sem na ně chodili sběratelé. Třeba tento telefon, ten jsem teď sháněl už potřetí,“ ukazuje starosta Úvalna Radek Šimek na historický telefon v jedné z nových vitrín.

Dříve stál černý bakelitový přístroj s otočným číselníkem přímo na stolku v expozici, opakovaně jej však někdo tajně odnesl.

Za vitrínu musely i fotoaparáty, ty se rovněž ztrácely. „Mám tady například flexaretu po mém otci. Zmizela. Místo ní se nám tu objevila podobná, ale mnohem levnější verze značky Lubitel,“ líčí příběh jednoho z vystavených fotoaparátů Šimek.

Poznamenává, že už krátce po jeho umístění do expozice jej oslovili sběratelé, prodej však odmítl s odůvodněním, že chce mít fotoaparát v muzeu. Když jej někdo vyměnil, posteskl si starosta na sociálních sítích a přišlo překvapení. „Krátce potom se v nějakém nestřeženém okamžiku foťáky zase vyměnily,“ netají radost.

Obnova podzemního labyrintu v Úvalně finišuje, studnu opět zaplnila voda

Z muzea pravidelně mizí i staré školní slabikáře a další exponáty. Ve vitrínách jsou jen nejvzácnější kusy, vše ostatní si návštěvníci v retro muzeu mohou i vyzkoušet. „Nerad tomu říkám muzeum, tam nemůžete na nic sahat. Tady si lidé mohou všechno osahat a děti se vším hrát,“ zdůrazňuje Šimek.

Expozici mají v Úvalně ve staré, od druhé půlky 90. let neobývané faře. „Na začátku spíš z recese, protože jsme takoví sběratelé, schovávali jsme zajímavé kousky ze sběrného dvora. Když se nám zdálo, že jich je dost, udělali jsme při obecních slavnostech v roce 2011 výstavu,“ vykresluje počátky nápadu starosta.

Každou místnost muzea nově hlídá kamera.

Už tehdy se povedlo prázdnou faru celou vybavit. A díky masivní odezvě už muzeum v Úvalně zůstalo natrvalo. „Věcí přibývá, většinou formou darů. Expozici pořád doplňujeme a také vyměňujeme staré a rozbité věci, které jsme zachránili, za lepší kusy. Až z Čech třeba máme starý vysavač, se kterým chodil Karel Heřmánek ve filmu Smrt krásných srnců,“ říká starosta.

VIDEO: Zrcadlové bludiště a dveřní labyrint. V rychtě v Úvalně se dá ztratit

Na faru se díky vzniku muzea vrátilo i staré farářovo šlapací harmonium. „Po jeho smrti je měl pán, který tady kdysi hrával v kostele. Když asi před pěti lety viděl naši expozici, byl nadšený, dojatý a harmonium nám daroval,“ líčí starosta s tím, že si na nástroj mohou lidé i zahrát.

Harmonium, kredenc a kamna v kuchyni jsou jediné původní vybavení fary. Muzeum je zatím otevřeno o víkendech a svátcích, v prázdninových měsících vítá návštěvníky denně.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz