Univerzita pozmění centrum Ostravy třemi projekty za miliardu korun

  9:10
Centrum Ostravy by se mělo do dvou let pozměnit díky novostavbám na Černé louce i modernizaci historické budovy přírodovědecké fakulty v ulici 30. dubna. Tři projekty za více než miliardu korun chystá v městské památkové zóně Ostravská univerzita.

Vizualizace budovy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity po přestavbě. | foto: Architektonický ateliér Velehradský

Výstavba dvou nových sídel fakult zaměřených na sport a umění by měla začít už letos na podzim. Termín ale ještě jistý není.

„V plném proudu je zadávací řízení na výběr stavební firmy. Očekáváme, že obálky s nabídkami rozlepíme v polovině října,“ uvedla kancléřka Ostravské univerzity Monika Šumberová.

Rozsáhlá rekonstrukce budovy, v níž sídlí několik kateder a děkanát přírodovědecké fakulty, má začít až příští rok, nejpozději v létě. Ale protože na rozdíl od novostaveb za stamiliony bude stát „jen“ desítky milionů, hotová má být shodně v roce 2021.

„Do podzimu chce mít vedení přírodovědecké fakulty připravené podklady pro žádost o dotaci z programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Poté fakulta spustí poslední fázi příprav. Stavební práce potrvají asi rok a studenti i pracovníci musejí počítat s dočasným stěhováním do jiných prostor univerzity,“ řekl mluvčí univerzity Stanislav Janalík.

Fotogalerie

Proměnou projde hlavně interiér budovy, který je v neutěšeném stavu, zásahy však čekají i vnější plášť, střechu a další prvky exteriéru.

„Pozměníme dispozice jednotlivých pater, přestavíme studovnu, doplníme výtah pro handicapované. Zároveň ožije dosud nevyužité podkroví, které nabídne moderní kanceláře nebo aulu pro jednání vědecké rady i pro konání přednášek. Vše doplní unikátní skleněné propojení obou křídel budovy. Těch změn bude opravdu hodně,“ nastínil tajemník přírodovědecké fakulty Vítězslav Bican.