Turistů v kraji opět přibývá, skokanem návštěvnosti je Slezskoostravský hrad

  9:06
Podle údajů Českého statistického úřadu se ve druhém čtvrtletí letošního roku ubytovalo v Moravskoslezském kraji více než 271 tisíc hostů. Je to o deset tisíc více než ve stejném čtvrtletí roku 2019, tedy ještě před pandemií.

Největší nárůst návštěvníků v regionu zaznamenal Slezskoostravský hrad. | foto: archiv Černé louky s.r.o.

Meziročně se navýšil počet turistů v kraji o 170 procent. „Náš region láká vedle přírody a velkých akcí i festivalů také industriálními a technickými památkami, které jsou pro nás doslova ikonické. Propojuje je takzvaná Technotrasa, v rámci níž mohou návštěvníci okusit netradiční prohlídky a zážitky. V letošním roce je rozšířená například o unikátní Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Věřím, že i tato atraktivita přiláká mnoho návštěvníků,“ zmínil jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela.

„Letos rovněž rozjíždíme projekt Pojez na podporu gastroturistiky. Cílem je propojit gastroslužby v regionu a přilákat turisty na zážitky spojené s dobrým jídlem a pitím.“

Nejvyhledávanějšími turistickými lákadly kraje zůstává oblast Dolní Vítkovice, ostravská zoo a Landek Park. Skokově vzrostl zájem o Slezskoostravský hrad.

Nejoblíbenější zůstávají Dolní Vítkovice

Podle celoročních statistik CzechTourismu navštívilo v roce 2021 Dolní Vítkovice přes 620 tisíc lidí, zoologickou zahradu 462 tisíc milovníků přírody a Landek Park více než 195 tisíc turistů. Na Slezskoostravský hrad zamířilo téměř 103 tisíc lidí, což je o 172 procent více než v roce předešlém.

„Čísla návštěvnosti hradu se již téměř vyrovnají cifrám, na které jsme byli zvyklí před pandemií. Vrátit se na jejich úroveň vyžadovalo obrovské úsilí týmu zorganizovat mnoho akcí a také samozřejmě ochotu lidí je navštěvovat,“ uvedl ředitel ostravských infocenter Jiří Šimon.

Podle odhadů společnosti Moravian-Silesian Tourism více než 70 procent turistů vyhledává na aktivní dovolené lehčí procházky a turistiku, kdy mohou vyrazit i s dětmi.

„Věříme, že oblast Beskyd a Jeseníků budou lidé navštěvovat stále více, protože pro turistiku i cykloturistiku jsou tato místa ideální,“ sdělila mluvčí společnosti Klára Kohutová.

Nejčastěji přijíždějí do hor návštěvníci z tuzemska, poté ze Slovenska, Polska a Německa.

Cizinců stále méně než před koronavirem

„Je vidět, že krásná příroda, turistika a cykloturistika lidi oslovila. Proto jsme zavedli další službu v podobě přímých cyklobusů,“ popsal Koudela.

„Lidé se díky nim dostanou bez přestupu na Červenohorské sedlo z Ostravy, Opavy nebo Krnova. Ve městech mohou nechat auto na parkovišti, prochodit hory křížem krážem a pak se autobusem vrátit k vozu. Tato pohodlnější varianta je dalším způsobem, jak aktivně strávit volný čas na obou stranách Jeseníků, což je pro rozvoj cestovního ruchu stěžejní.“

Turisté strávili v regionu ve druhém čtvrtletí letošního roku na 663 tisíc nocí, z toho domácí 558 tisíc nocí, tedy zhruba o 112 procent více v porovnání s rokem předchozím.

Cizinci obsadili hotely na přibližně 105 tisíc nocí, což je o 205 procent více než ve stejném období loňského roku. Celkový počet ubytovaných zahraničních turistů je ale stále nižší než před zavedením koronavirových opatření.