Sezona začíná, místa v kempech mizejí. Nejoblíbenější jsou chatky a apartmány

  8:26
Letní sezona sice teprve začíná, přesto už však řada provozovatelů kempů v Moravskoslezském kraji hlásí obsazeno téměř do konce prázdnin. Ceny za ubytování na většině míst zůstanou stejné jako minulý rok, případně se změní jen mírně.

Největší zájem je u výletníků dlouhodobě o chatky, sruby či apartmány. „Obsazenost je u nás stejná jako v minulých letech. Chatky máme zaplněné už od přelomu ledna a února a poslední volné termíny máme už jen poslední týden v srpnu,“ nastínil Pavel Stachura, vedoucí autokempu ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. „Stání pro karavany, která máme k dispozici pro rezervaci, již máme také plná. Místa pro stany nerezervujeme.“

Podobně jsou na tom rovněž například v Autokempu Baška na Frýdecko-Místecku, kde mají chatky i apartmány o prázdninách zaplněné z osmdesáti procent, či v Autokempu Podhradí na Opavsku. Tam jsou sruby plné až do konce srpna.

Do kraje přijelo letos už přes 200 tisíc turistů, lákají je i gastrozážitky

V Autokempu Olešná ve Frýdku-Místku hlásí velký zájem rovněž o stany s podsadou. „Ty už jsou v tuto chvíli obsazené, ale pravidelně se nám průběžně zaplňují všechny druhy ubytování, které nabízíme,“ okomentoval Jan Damek, jednatel společnosti Sportplex Frýdek-Místek, jež kemp provozuje.

Naopak nižší počet rezervací mají v Autokempu Klíč ve Vrbně pod Pradědem, jenž má za sebou teprve jednu sezonu provozu. „Jsme začínající autokemp a v tuto chvíli jsme přijali několik objednávek na karavanová stání, o která je u nás největší zájem,“ sdělil majitel Ivo Klíč s tím, že ceny na letní sezonu ponechávají na stejné hladině jako minulý rok.

Ceny stouply jen mírně

To potvrzují i další provozovatelé napříč krajem. Někde ceny stoupnou jen mírně, většinou přibližně o pět až osm procent.

„Ceny jsme neměnili. Jediná věc, kterou jsme upravovali, byl poplatek za žeton do sprch, který jsme zdražili z dvaceti na dvacet pět korun,“ přiblížila Eva Ondračková, správkyně Autokempu Baška.

Plošně ceny za ubytování na osobu naopak o přibližně deset procent zvedli v Podhradí. „Ceny jsme měnili kvůli inflaci. Chatky pro čtyři osoby jsme zdražili z 920 na tisíc korun. O přibližně dvacet až třicet korun na osobu se chystáme navyšovat také poplatky za stan a karavany,“ uvedl správce autokempu Marek Dostál.

Za nocleh sleva na vstupném či káva navíc. Turistické benefity bodují

O pět procent plošně zvedali ceny v Olešné. „Měnili jsme je z důvodu vyšších nákladů. Liší se teď v řádu jednotek korun,“ řekl Damek.

V současné době ve většině kempů dokončují provozovatelé poslední přípravy na léto. Kromě klasických údržbových prací se řeší rovněž novinky pro návštěvníky. „U nás jsme letos vylepšovali zařízení apartmánů, kam jsme pořídili nové dřevěné postele. Přibudou také sloupky na elektřinu u stanů a karavanů,“ vyjmenovala Eva Ondračková z Autokempu Baška.

Doplnila, že tento rok bude z důvodu rekonstrukce hrází vypuštěná přehrada. „Takto to bude po celé léto, a návštěvníci tak nebudou mít možnost koupání a rybolovu. Zatím to obsazenost kempu neovlivnilo, uvidíme, kolik přijede stanařů, protože na stany rezervace nebereme,“ dodala.

Počet turistů v Moravskoslezském kraji za minulý rok je malý zázrak, říká expert

Možnost koupání budou naopak nově mít lidé v Autokempu Klíč, kde vybudovali nové rekreační jezero. V některých kempech se chystá vylepšení zázemí a sociálního zařízení pro návštěvníky.

„V Olešné připravujeme například letní kuchyň, ohniště, kotlíky a nové mycí žlaby. Většina z těchto vylepšení bude dostupná už od začátku sezony,“ doplnil Damek.