Na trhu práce přituhuje, firmy v náborových příspěvcích slibují desetitisíce

  8:48
Ani problémy spojené s následky pandemie koronaviru nevylepšily situaci na trhu práce. Firmy stále jen těžce hledají nové zaměstnance a musejí proto nabízet poměrně vysoké náborové příspěvky.
Ilustrační snímek

Velká nouze nejen v moravskoslezských firmách přetrvává i o svářeče. | foto: AP

I na sto tisíc korun náborového příspěvku si mohou přijít noví zaměstnanci společnosti Siemens, která má v regionu své provozovny v Ostravě a ve Frenštátu pod Radhoštěm. Firma se náborovými příspěvky snaží získat výhodu na trhu práce, kde dlouhodobě chybějí kvalifikovaní pracovníci.

A většinou na tom nic nezměnila ani pandemie koronaviru.

„Náborové příspěvky nabízíme pro řadu pozic, které v tuto chvíli obsazujeme. Od vysoce odborných, jako jsou například SW architekti a vývojáři, až po kvalifikované dělníky,“ přiblížila situaci při hledání nových zaměstnanců mluvčí společnosti Siemens Mariana Kellerová.

„Výše náborového příspěvku je různá podle jednotlivých pozic, pohybuje se od deseti do sta tisíc korun.“ 

V podobné výši, jako dostávají noví zaměstnanci, se pohybují i odměny pro pracovníky firmy, kteří nového kolegu přivedou, případně doporučí.

Náborové příspěvky jsou totiž podle personalistů firem jednou z mála možností, jak případné nové zaměstnance přesvědčit k podpisu smlouvy.

„Náborové příspěvky zvyšují zájem o práci v Ostroji, chodí nám více životopisů,“ přibližuje přínos opatření Aleš Martínek, generální ředitel opavské společnosti Ostroj. „Pro vybrané pozice máme příspěvek až čtyřicet tisíc korun. Momentálně máme práci pro dalších čtyřicet lidí. Potřebujeme hlavně svářeče, zámečníky, kováře a doplnit obsluhu CNC strojů.“

Ani vysoké částky někdy nestačí

Firmy nabízejí nejvyšší náborové příspěvky hlavně technicky kvalifikovaným zaměstnancům. Těch je ale na trhu práce takový nedostatek, že ani nabízené desetitisíce korun často nestačí.

„Doslova před pár dny jsme rozhodli zvýšit náborový příspěvek z třiceti na čtyřicet pět tisíc korun. Současně nabízíme i svým zaměstnancům, aby se stali ‚náboráři‘ za odměnu dvaceti tisíc,“ osvětlil těžkou situaci výrobní náměstek ředitele Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

I přes výrazné navýšení příspěvku je náměstek opatrný. „Teprve uvidíme, jak se nynější navýšení náborového příspěvku osvědčí,“ dodal Uhlíř.

Odměna za příchod i doporučení

Nedostatek zaměstnanců přivedl k myšlence vyplácet náborový příspěvek i manažery dolnobenešovské společnosti Armatury Group.

„Nově nabízíme dvacet pět tisíc korun za splnění určitých podmínek. Dále nabízíme příspěvek i našim zaměstnancům, pokud přivedou nového kolegu pro určitou odbornou profesi,“ vysvětlila personalistka firmy Petra Janoštíková. „Úspěšnost zatím nemůžeme zhodnotit, příspěvky jsme zavedli tento měsíc,“ dodala. 

Kombinaci náborových příspěvků a odměn pro zaměstnance už delší dobu využívají například v hutní společnosti Vítkovice Steel.

„Náborový příspěvek se osvědčil a nejlépe funguje v kombinaci s odměnou pro našeho zaměstnance, který doporučí vhodného zájemce. Příspěvek v různé výši pak získají oba,“ uvedla personální ředitelka Vítkovice Steel Kateřina Nogolová.

Chybějí jeřábníci, paliči i střihači

Náborový příspěvek až dvacet tisíc korun tam nabízejí uchazečům o pozice jeřábník, palič nebo střihač.

V některých firmách se kvůli koronaviru přijímání nových zaměstnanců na čas zastavilo, nyní se už i ty chystají na další nárůst výroby.

„Využíváme jak náborových příspěvků, tak bonusů za doporučení nového zaměstnance. Aktuální náborový příspěvek pro operátory ve výrobě je dvacet tisíc korun. Kmenový zaměstnanec, který doporučí nového zaměstnance, získá bonus čtyřicet tisíc korun,“ prozradil Petr Skoček, vedoucí personálního oddělení kopřivnické společnosti Brose CZ.