Studenti už zvládli sestavit 30 nových náklaďáků v projektu Tatra do škol

  12:38
Dalších několik vozů Tatra Phoenix nově slouží silničářům napříč celou republikou. Tato auta přitom sestrojili studenti technických středních škol díky projektu Tatra do škol.

Finální homologace Tatry Phoenix, kterou zkompletovali studenti z Pardubického kraje. | foto: Tratra Trucks

Kopřivnická automobilka připraví díly a součásti pro výrobu vozu, studenti jej pak v rámci výuky zkompletují. A hotový automobil pak ve většině případů předají krajské správě silnic v daném regionu. Tak ve zkratce funguje projekt Tatra do škol.

V Moravskoslezském kraji se letos tímto způsobem zrodily dva nákladní vozy. Jeden přímo v Kopřivnici na tamní Střední a Vyšší odborné škole.

„Na kompletaci automobilu se podílelo jedenáct žáků. Tatra Phoenix 4x4 sestavená kopřivnickými studenty byla následně diagnostikována v dílnách automobilky Tatra,“ informoval mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek s tím, že v tomto případě vozidlo bude sloužit školní autoškole.

Druhý Phoenix vznikl na Střední průmyslové škole a Obchodní akademii Bruntál, která vůz předala v červnu krajské Správě a údržbě silnic. Bude sloužit v zimním období jako sypač.

Dalších deset škol

Tatry ovšem skládají studenti i v dalších krajích. V uplynulém školním roce se tak do projektu zapojilo celkem dalších osm středních škol z Česka a dvě ze Slovenska.

Projekt se zrodil v roce 2018, většina škol se na něm podílí opakovaně. Za tu dobu dali studenti dohromady tři desítky vozů. „Cílem je motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů a vychovávat nové pracovníky v oblasti automotive a oprav nákladních vozidel,“ osvětlil Čírtek.

23. srpna 2023

Autor: