Transfuze krve ve vrtulníku zachraňují životy, Česko je využívá mezi prvními v Evropě

  7:14
Tři lidské životy zachránily transfuze takzvané plné krve, které od srpna podávají zdravotníci raněným na palubě vrtulníku Letecké záchranné služby Ostrava.

Ředitel Letecké záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř ukazuje box s plnou krví, který mají záchranáři nově k dispozici přímo ve vrtulníku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Jde o univerzální krev skupiny nula Rh negativní ochuzenou o bílé krvinky. Pacienti díky ní dostávají zpět tekutinu, jejíž složení se co nejvíce blíží krvi, kterou po úrazu ztratili,“ uvedla Zuzana Čermáková, primářka krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava, kde transfuzní konzervy záchranářům připravují.

„Od srpna jsme tuto krev použili již sedmkrát,“ sdělil mluvčí zdravotnické záchranné služby kraje Lukáš Humpl. Čtyřikrát to bylo po příletu k dopravním nehodám, dvakrát ji záchranáři podali mužům po pádech z výšky a jednou ji dostal člověk, který se těžce zranil v práci. „Ve třech případech máme potvrzeno, že se pacienti zotavují. Zranění zbývajících byla natolik vážná, že i přes rychlé podání plné krve nepřežili.“

Jedni z prvních v Evropě

Jedním z přeživších je mladík, který na podzim utrpěl mnohačetná zranění pádem z výšky. „Po příjezdu k nehodě jsme zjistili, že utrpěl závažná poranění nohou, pánve a nitrobřišních orgánů včetně poškození velkých cév, což provázela masivní ztráta krve,“ uvedl Humpl. „Bylo jasné, že ho bez okamžitého nasazení krevní transfuze do nemocnice živého nedovezeme. Povedlo se a mladý muž se dnes, tři měsíce po úrazu, vrací do aktivního života.“

Český systém použití plné krve při záchraně pacientů patří mezi první v Evropě. Vedle Spojených států krev na palubách vrtulníků vozí záchranáři ve Velké Británii, Dánsku, Švédsku a Norsku. V Česku ji použili poprvé před dvěma roky v Hradci Králové a kromě leteckého týmu v Moravskoslezském kraji ji mají také lékaři Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Autor: