Vznik nové tramvajové trati v Ostravě se komplikuje, chybí dodavatel projektu

  9:30
Projekt stavby nové tramvajové trati v ostravských obvodech Poruba a Pustkovec přišel o dodavatele. Ostrava ukončila smlouvu se společností Dopravoprojekt Ostrava, jež zakázku za více než 4 miliony korun získala v roce 2015. Město ale popírá, že by záměr nechávalo usnout, i přes protesty jej hodlá dokončit.

Ostravské tramvaje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Smlouvu s dodavatelem zakázky na projekt Ekologizace veřejné dopravy Ostrava-Poruba město Ostrava ukončilo minulý týden.

„Smlouva se v průběhu let několikrát měnila v důsledku nepředvídatelných okolností. Patří mezi ně i protahované řízení o posouzení vlivu stavby na životní prostředí EIA, na které stále čekáme,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Upřesnila, že původní podklady zastaraly. „My potřebujeme pro posouzení EIA údaje nové, které nám stávající dodavatel nebyl schopen předložit,“ specifikovala důvod ukončení smlouvy Bajgarová s tím, že město teď bude muset získat potřebná data z jiného zdroje.

„Až bude znám výsledek EIA, budeme řešit, co dál. Určitě ale budeme pokračovat,“ avizovala Bajgarová.

Podle aktivistů projekt možná končí

Zástupci spolku Prosíme, přemýšlejme, kteří proti stavbě tratí vystupují, jsou ale přesvědčení, že město potichu projekt zastavuje.

„Stavba měla budit dojem, že je ekologická, ve skutečnosti ale s ochranou životního prostředí neměla nic společného,“ řekla radní spolku Markéta Vysloužilová. „Bez vidiny účelového čerpání dotací z EU by projekt nevznikl. Je dobře, že se zdá, že končí,“ zhodnotila.

Obyvatelé Poruby a Pustkovce se procesu posuzování vlivů tohoto záměru projektu na životní prostředí aktivně účastnili. Nesouhlasné vyjádření k dokumentaci pro EIA podalo v roce 2019 přes 2 300 lidí a s přepracovanou dokumentací jich v roce 2020 nesouhlasily více než tři tisíce.

Město je ale rozhodnuto projekt dokončit. „Tramvajové tratě se rozvíjejí v celé Evropě a v Ostravě nebudeme výjimkou. V tomto případě nás podpořila i opozice,“ dodala Bajgarová. Časový horizont návratu k projektu netuší.