Ostravská galerie vystaví ilustrace Toyen, v tuzemsku jde o unikátní kolekci

  11:40
Poprvé na veřejnosti v Česku zájemci uvidí kolekci výtvarných děl slavné surrealistické malířky Toyen. Unikátní knihy ve speciálních boxech připomínající šperky vystaví od úterý 26. března Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Jedna z ilustrací slavné malířky Toyen, kterou získala Galerie výtvarného umění v Ostravě a bude na unikátní výstavě. (25. března 2024) | foto: Galerie výtvarného umění Ostrava

Hodnota vystavených děl činí přes dva miliony korun a zástupci galerie je loni zakoupili s přispěním Moravskoslezského kraje.

„Galerii výtvarného umění v Ostravě se podařil skvělý tah. Získali jsme rozsáhlý soubor artefaktů Toyen z jejího francouzského období. Dá se říci, že jsme tak zachránili celistvost její bibliografie a výtvarného doprovodu,“ řekl Lukáš Curylo, náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči.

Upozornil, že velmi často se právě u děl Toyen stává, že její grafické práce bývají z knih vyřezávány a prodávány jako samostatné původní dílo.

Její erotické kresby jsou odvážné i dnes, říká o malířce Toyen režisérka

„Nyní je kolekce na jednom místě ve veřejné instituci. Sice není úplně kompletní, přesto je v rámci republiky výjimečná,“ uvedl Curylo. „Žádné jiné veřejné muzeum v Česku takto velký soubor knižní a grafické tvorby Toyen z jejího francouzského období nevlastní.“

K vidění bude osmdesát pět artefaktů. Knihy a bibliofilie zaujmou úpravou knižních vazeb a speciálních boxů. Doplní je výstava volných grafických listů, časopisů, katalogů a pozvánek k výstavám.

Celek bude mít exkluzivní charakter. Pro instalaci knih na výstavě řemeslníci vyrobili speciální police a podstavce. Volné grafické listy Toyen, suché jehly a litografie jsou vystaveny jednotlivě.

Žádné listování knihami

Z bezpečnostních důvodů nebude povoleno knihami listovat. Byly však pořízeny jejich digitální nahrávky, které je možné si prohlédnout na obrazovkách přímo na výstavě.

„Rozšíření galerijní sbírky o knižní a grafickou tvorbu Toyen bylo možné jen díky finanční podpoře a aktivnímu zapojení Moravskoslezského kraje, zřizovatele Galerie výtvarného umění v Ostravě,“ podotkl její ředitel Jiří Jůza.

Dodal, že cennou kolekci francouzského emeritního profesora historie na Sorbonně Antoina Marese a několik dalších artefaktů z českých soukromých sbírek se podařilo získat prostřednictvím galeristy Zdeňka Sklenáře.

„U nás budou díla nyní vystavena a poté tady zůstanou zachována v původním stavu pro další generace,“ řekl Jůza.

Obraz Toyen se na aukci prodal za 64,8 milionů, zájem byl i o Havlovu bundu

Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář, jejímž kurátorem je v Ostravě už zavedený Karel Srp. Ten se již dříve v Domě umění podílel na oceňovaných výstavách Černá slunce nebo Zářivý krystal.

Právě za jeho přítomnosti a za účasti galeristy Zdeňka Sklenáře bude výstava TOYEN / Knihy bez hranic v úterý v 17 hodin zahájena. Otevřena bude do 16. června.

Komentovaná prohlídka exponátů se uskuteční 25. května ve 14 hodin. Pracovníci galerie pro veřejnost připravili také tvůrčí dílny a edukační programy pro školy (blíže o výstavě zde).

24. listopadu 2023