Konec těžby uhlí zjednodušil povolování staveb na Karvinsku a Frenštátsku

  14:46
Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo pro zmírnění ochrany ložisek černého uhlí na Karvinsku a Frenštátsku. Učinilo tak na žádost závodu Darkov státního podniku Diamo. Usnadní to stavby zejména na Karvinsku a v oblasti Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku.

Důl Frenštát končí, dolovat uhlí se pod Beskydami nezačne. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Postupné ukončování hornické činnosti a doznívání vlivů poddolování nám umožnilo požádat ministerstvo životního prostředí o zmírnění podmínek ochrany ložisek na Karvinsku,“ uvedl Josef Lazárek, ředitel závodu Darkov. „Na Frenštátsku nás k tomu opravňuje rozhodnutí o likvidaci Dolu Frenštát. Ministerstvo vyhovělo našim žádostem a všem, kteří chtějí v těchto místech stavět, se uleví,“ dodal.

Změny se týkají vymezených částí Karviné, Orlové a Doubravy a mimo Karvinsko se dotknou například Trojanovic, Tiché, Frenštátu pod Radhoštěm nebo Rožnova pod Radhoštěm.

„Ke stavbám, které měly vzniknout na území, kde platily různé stupně ochrany ložiska, se vždy musel vyjádřit odbor životního prostředí krajského úřadu a dodržovala se přísná pravidla,“ řekl náměstek Karviné Miroslav Hajdušík. „Stavebníci museli splnit určité požadavky na zakládání staveb, aby stavby mohly být vůbec povoleny,“ připomněl.

Stavební řízení bez vyjádření těžařů

V loňském roce proto Karviná podnítila jednání s Diamem. „Jedině oni mohli zažádat o změnu ochrany ložisek u ministerstva životního prostředí. Převzali totiž dobývací prostory například ve Starém Městě v Karviné a uzavřené doly po OKD,“ vysvětlil Hajdušík.

Celý proces schvalování staveb se nyní výrazně urychlí. „Fakticky je tak v této oblasti z hlediska ochrany nerostného bohatství teď možné stavět bez omezení,“ potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Například v okolí Trojanovic povolení vydá stavební úřad bez vyjádření těžební organizace a provedení zvláštních opatření proti účinkům poddolování.

„Změny v ochraně ložiska vítáme a jsme za ně rádi, protože to usnadní občanům a firmám stavění,“ okomentoval Hajdušík stav za Karvinou.