Už ne pěšky. Ve Frýdku-Místku vyjíždějí za textilkami historickým autobusem

  9:34
Turistické informační centrum ve Frýdku-Místku (TIC F-M) nově nabízí cestu historickým autobusem mezi textilkami ve městě. Jízdy se staly jednou z důležitých částí krajské Technotrasy, která sdružuje nejzajímavější technické památky v regionu.

„Pěšky si mohli zájemci o historii textilek ve Frýdku-Místku projít celou trasu už v minulých letech, šlo ale o zdlouhavou a pro starší lidi i fyzicky namáhavou záležitost. Proto jsme se rozhodli pro zapojení historického autobusu, který vše zkrátí,“ konstatovala ředitelka Turistického informačního centra Frýdek - Místek Monika Konvičná.

Zájemce o frýdecko-místeckou část krajské Technotrasy bude v létě vozit historický autobus Karosa ŠL 11, vyráběný převážně v sedmdesátých letech minulého století. Podobný je těm, jakými do frýdecko-místeckých textilek tehdy jezdili jejich zaměstnanci.

„Zájemci poznají jak jedinečnou industriální architekturu, tak skutečnou šichtu v textilkách. Komentované prohlídky ukážou dřívější život jak z pohledu dělníků, tak z perspektivy majitelů,“ doplnila ředitelka TIC F-M.

Termínů není mnoho

O prohlídku spojenou s vyjížďkou historickým autobusem je už nyní velký zájem. Jeden z autobusů už je vyprodaný, další se plní. Termínů, kdy si budou moci návštěvníci Frýdku-Místku chystanou atrakci vyzkoušet, totiž není mnoho.

Technotrasa
MS kraje

„Celkem je pro letošní sezonu připraveno devět termínů jízd ve třech dnech – 17. června, 20. července a 20. srpna. Místa v autobuse je nutné předem rezervovat. Do budoucna plánujeme i další jízdy podle toho, jaký bude zájem,“ doplnila Konvičná.

Některé části krajské Technotrasy patří k nejlákavějším památkám v kraji. Podle agentury Czech Tourism je nejnavštěvovanějším místem v kraji areál v Dolních Vítkovicích následovaný zoologickou zahradou v Ostravě, v první desítce je ale třeba i Technické muzeum v Kopřivnici nebo sousední Muzeum nákladních automobilů Tatra.

Pro milovníky historických jízd a vozů budou letos připraveny i další lahůdky.

Turisty nejvíc láká „ocelové město“, ostravská zoo i výhled na Beskydy

Vedle již tradičních jízd osoblažské úzkokolejky nabízející i vyjížďky vlaky taženými parní lokomotivou to bude například i další trasa spojená s průmyslovou minulostí kraje – vyjížďky pohornickou krajinou. Ty budou pro zájemce připraveny každou sobotu a neděli od 10. června až do 17. září.

„Výletníci budou mít opět jedinečnou příležitost vydat se na jízdu po neveřejných báňských vlečkách, které v minulosti sloužily ke svážení uhlí z karvinských dolů. Kromě samotných výhledů na pozůstatky těžkého průmyslu v ostravsko-karvinském revíru bude k dispozici i historický výklad průvodců,“ pozvala na vyjížďky mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Jezdit se bude po dvou hlavních trasách. První povede z Českého Těšína s cílovou stanicí Josefova jáma, která se nachází poblíž Zoo Ostrava. „Druhá trasa pak po báňských vlečkách, v rámci které budou vlaky vyjíždět na zhruba tříhodinovou komentovanou jízdu se zastávkami na vybraných místech každou sobotu z nádraží Ostrava střed a v neděli z Havířova,“ přiblížila krajská mluvčí.

Historickou textilku v Krnově poničil požár, památku se však podařilo zachránit