iDNES.cz

Covid ohrožuje i tetřevy, loni se jejich odchov v Beskydech nedařil

  15:44
Mimořádně ohrožený a extrémně plachý. Tetřev hlušec ještě před sto lety patřil k běžným trofejím lovců v Beskydech, jenže vinou změny skladby lesů a navýšením turistiky se jejich stav rapidně snížil. Vždyť před patnácti lety se tam odhadoval počet tetřevů už jen maximálně na třicet.

Tetřev hlušec je náš největší lesní kurovitý pták. Může vážit až sedm kilogramů. V zajetí se dožívá i více než osmi let, v přírodě méně. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Od roku 2015 proto pod vrchem Travný v lokalitě Řepčonka na Frýdecko-Místecku funguje největší tuzemská odchovna tetřevů s vypouštěcími voliérami, díky čemuž se do volné přírody dostalo 35 mladých tetřevů.

Až do minulého roku. „Loni se odchov nedařil a do přírody jsme bohužel nemohli žádné tetřevy vypustit,“ konstatovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Už při založení odchovny ochránci přírody upozorňovali, že tetřev je choulostivé zvíře, které velmi špatně snáší chladné počasí nebo stres vyvolaný například hlukem.

„Navíc nikdo nemohl předpokládat, že přijde koronavirus a s ním i větší tlak lidí na hory, když se jich tam vypravilo mnohem více než v minulosti,“ konstatoval ředitel Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy František Jaskula. 

Mluvčí Lesů ČR připomněla, že se stále vyskytují lidé, kteří v Beskydech neberou na přírodu ohled a jsou lhostejní k upozornění na výskyt tetřevů.

Ochránce přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek řekl, že by byl nadšený, kdyby se podařilo tetřeva rozšířit. „Vzhledem k jeho náročnosti bych to v tak zalidněných horách, jako jsou Beskydy, považoval v podstatě za zázrak.“ 

Vzpomenul, jak před více než půlstoletím ještě jako dítě slýchával od myslivců, že viděli tetřevy dokonce v oblasti Vizovických vrchů. „Jenže od té doby zmizel. Návrat bude hodně náročný.“

Lesy ČR však po loňském nezdaru nic nevzdávají. „Slepice v tetřevně tento týden snesla první letošní vejce, ovšem na Řepčonce je nyní padesát centimetrů sněhu, což není pro snůšku vajec ani pozdější líhnutí tetřevů ideální. Bude hodně záležet na následujících týdnech, jaké přinesou počasí,“ přiblížila mluvčí Jouklová.

Počet lze jen odhadovat

Uvedla rovněž, že tak plaché zvíře nelze sčítat, jen jeho počet odhadovat. „Nyní jde v Beskydech asi o několik desítek jedinců. Občas tetřevy vypuštěné v minulých letech zachytí fotopasti, což je pro nás dobrá zpráva,“ poznamenala Jouklová.

Na beskydský Travný už nevedou turistické trasy, tetřevi budou mít klid

Předloni bylo téměř tisíc hektarů od Velkého Polomu po Mionší vyhlášeno za klidovou tetřeví oblast. „To se projevilo pozitivně. Je stále těžší najít místa, ve kterých člověk neruší zvěř. V Beskydech je pro turisty mnoho jiných atraktivních cílů,“ řekla mluvčí Lesů ČR.

Stejně tak se zaměřují na predátory, zvláště lišky a kuny, pro které jsou zejména mladí tetřevi vítaným zpestřením jídelníčku.

„Navýšili jsme tam o desítky kusů počet odlovených těchto predátorů. Jde nám o lepší startovací podmínky mladých ptáků,“ vysvětlila Jouklová.

Konečným cílem je pak propojit populaci tetřevů na české straně Beskyd s vyššími počty tetřevů na polské a slovenské straně. „To však bude ještě běh na dlouhou trať,“ upozornil Jakula z CHKO Beskydy.

Autor:
zpět na článek